Oblíbená bylina lidového léčitelství je v současné době často nedoceněná, ačkoliv dokáže pomoci s řadou neduhů.
Na první pohled dobře rozpoznatelná bylina se v lidovém léčitelství využívá už od starověku. Třezalka má řadu rozmanitých účinků a údajně ještě nebyly všechny objeveny a popsány. Své místo má i v moderní medicíně, kde se využívá zejména k léčbě úzkostí a depresí. Pomoci dokáže i při nespavosti, nebo při podráždění organismu. Dejte této bylině šanci a připravte si z ní čaj, tinkturu či olej.
Pozoruhodná bylina
Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, patří mezi původní druhy květeny v České republice. Najdete ji zejména v nížinách a středních polohách na slunných stanovištích. Co do výšky doroste okolo 30 – 60 centimetrů a poznáte ji podle drobných žlutých květů a podlouhlých tečkovaných listů. Pokud si nejste jistí, že se jedná o třezalku, rozlomte její poupě těsně před rozkvětem – vyteče z něj červená šťáva.
U třezalky můžete sbírat jak květy, tak nať. Sběr provádějte vždy v období od června do srpna a třezalku buď zpracujte, nebo usušte. Pokud ji budete chtít sušit, volte k tomu dobře větrané místo bez přímého slunečního záření. Z usušené byliny si můžete připravit třeba čaj. Na čaj budete potřebovat 1 lžíci sušené třezalky a 200 ml vroucí vody. Třezalku nechte 10 minut luhovat a čaj pijte maximálně 3x denně.
Řada pozitivních účinků
Z byliny si můžete připravit i tzv. Janův olej, který velmi dobře pomáhá hojit spáleniny, různé ekzémy a rány. Na jeho přípravu budete potřebovat 2 hrsti čerstvých květů, které vložíte do vařícího olivového oleje, necháte je v něm 2 minuty povařit a následně odstavíte a 12 hodin necháte odpočívat. Výluh následně zceďte a olej uložte do ledničky, či na jiné chladné místo.
Třezalku můžete užívat při léčbě deprese (ovšem pozor, nesmíte ji kombinovat s antidepresivy) a úzkosti, při zánětech, potížích s játry a žlučníkem, při nespavosti, pro zlepšení krevního oběhu, při roztroušené skleróze, pro zklidnění organismu při menstruaci či menopauze, atd. Ovšem třezalka není pro každého. Pokud trpíte cukrovkou, nízkým krevním tlakem, máte alergii na pyl či vám lékaři diagnostikovali metastazující nádor, bohužel se musíte třezalce vyhnout.
Protože se účinky třezalky projevují až za delší dobu (asi čtrnáct dní), je vhodné ji užívat delší dobu, ovšem maximálně 6 týdnů. Po každém užívání by měla následovat odpovídající pauza, tedy po šesti týdnech třezalkové kůry byste si měli dát čtvrt roční pauzu. Dlouhodobé užívání třezalky se doporučuje pouze úzké skupině lidí (například těm, kteří trpí roztroušenou sklerózou).
Zdroj: Healthline