Studené nohy a ruce měnící barvu. To jsou příznaky Raynaudova syndromu, o kterém málokdo ví

Fotografie: Depositphotos

Raynaudův syndrom je velmi nepříjemný, necítíte prsty nebo  jen mravenčení. Špatné prokrvení  může být i nebezpečné. Proto je dobré tento stav vždy konzultovat s lékařem.

Máte studené prsty, někdy dokonce ztuhlé a modrají? Může se jednat o Raynaudův syndrom.  Tato choroba postihuje zejména krevní oběh. Většinou způsobí pouze dočasné obtíže, které brzy odezní. Příznaky se mohou projevit změnou barvy zejména v prstech na všech končetinách, nose ale také na ústech nebo uších. Většinou se syndrom objevuje zejména u žen. Může mít i vážné zdravotní následky, říká lékařka Alana Biggers.

Fáze Raynaudova syndromu

Syndrom se projevuje ve dvou fázích. Primární fáze je méně závažná a velmi častá. Sekundární fáze je závažnější a relativně vzácná. Může být způsobena životním stylem i onemocněním.

Fotografie: Unsplash

Fáze projevů příznaků

Příznaky se mohou projevovat jen několik málo minut, ale i celé hodiny. Můžete pociťovat brnění, pálení nebo otok a necitlivost. Po odeznění se prsty opět vrátí do normálu, opět získají normální barvu a teplotu.

1. fáze – ischemická

Prvním projevem, který můžete sledovat je zbarvení prstů na všech končetinách. Prsty jsou bílé a studené. Většinou dojde k zúžení cév v důsledku námahy nebo snížení teploty.

2. fáze – nedostatečné okysličení

Nedostatečné okysličení prstů. Konečky nebo i celé prsty mohou začít modrat. Většinou je tento jev doprovázen bolestí.

Fotografie: Pixabay

3. fáze – zotavení

Jak název napovídá, prsty se postupně zotavují získávají opět barvu, ale postižené prsty zůstávají oteklé i přesto, že se opět prokrví.

Rizikové faktory a prevence

Prevence onemocnění a zdravý životní styl je velmi důležitý. Vyhněte se těmto zlozvykům a faktorům, které mohou syndrom spustit, nebo příznaky zhoršit.

Nízké teploty

Nejčastější rizikový faktor. Vyhněte se náhlým změnám teplot, dostatečným zakrytím končetin. Mezi rizikovou skupinu patří lidé, kteří pracují v klimatizovaných budovách, v chladných místnostech nebo během zimy venku.

Fotografie: Pixabay

Stres a úzkostlivé

Syndrom je spojován s vysokou mírou stresu. Doporučují se fyzické a antistresové aktivity, jako jsou například meditace nebo jóga, které sníží úroveň stresu.

Některé druhy léků

Užívání některých druhů léků, zejména pseudoefedrin, mohou zúžit tepny a poškodit nervy, tím se zvyšuje riziko vzniku syndromu.

Kouření

Nikotin obsažený v cigaretách je jedním ze spouštěcích látek, které zvýší riziko Raynaudova syndromu. Proto je důležité se tohoto zlozvyku co nejdříve zbavit a snížit tak riziko syndromu i jiných onemocnění.

Fotografie: Pixabay

Autoimunitní a arteriální onemocnění

Za příčinou Raynaudova syndromu mohou být některá onemocnění, která postihují kůži, nervy a cévy. Mezi tyto choroby patří například arterioskleróza, cukrovka, revmatoidní artritida dále také často vysoký cholesterol nebo sklerodermie a lupus.

Doporučení při prevenci

Správná prevence by měla být zaměřena na dostatečnou hydrataci rukou a nohou. Zahřívání končetin je také velmi důležité. Vyhněte se látkám, které mohou příznaky zhoršit zejména kouření, kofeinu a teinu, ten je obsažen v čaji. Zbytečně se nevystavujte dlouhodobě chladu. Dostatek vitamínu D stimuluje krevní oběh. V případě podezření a výše uvedených symptomů se poraďte se svým lékařem, ten je schopný stanovit spolehlivou diagnózu a včas nastavit vhodnou léčbu.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]