5 signálů, jež značí, že s naším zdravím není všechno v pořádku. Rozpoznejte je včas

Fotografie: Getty Images

Naše tělo nás mnohdy dokáže varovat ještě předtím, než vůbec dojde k nějakému závažnému poškození zdraví. Musíme mu jen věnovat pozornost.

Rozumět řeči našeho těla je mnohdy důležitější, než si myslíme. Leckdy totiž může i nepatrná odchylka od normálu značit vážný problém. A čemu tedy věnovat pozornost? Budete překvapeni, kolik vcelku nevinných stavů může předznamenávat opravdu závažné onemocnění.

Nemůžete spát a tento stav přetrvává

Pokud se čas od času potýkáme s nespavostí, jde o zcela běžnou situaci, ze které si nemusíme dělat vrásky. Ovšem jestliže se tento problém opakuje pravidelně, zbystřete. Může jít totiž o signál toho, že právě bojujete s nějakým vnitřním problémem a vaše tělo si tedy odpočinek nemůže dovolit. A totéž platí i ve chvíli, kdy se bez předchozího varování objeví spánková apnoe a přetrvává.

Fotografie: Pixabay

Býváte často nemocní – a to nejenom v zimě

Opakující se nachlazení nebo chřipka bývají typické pro organismus, jehož imunitní systém se vyvíjí. Ne nadarmo bývají děti ve školce tak často nemocné.

Ovšem děje-li se něco podobného i v dospělém věku, pak je rozhodně třeba zbystřit. Obvykle jde o nějaký problém s imunitou. Vyplatí se posílit střeva i celkovou obranyschopnost. Pokud nepomohou bylinky ani vitamín D, zamiřte za odborníkem.

Fotografie: Pixabay

Cítíte se unavení bez zjevné příčiny

Někdy však můžeme pociťovat únavu i bez toho, abychom se předtím potýkali s jakýmikoliv spánkovými obtížemi. A jestliže jste navíc svůj životní styl nijak nezměnili, tedy například nepijete více alkohol, nezačali jste pracovat v novém zaměstnání, ani nemáte větší množství sportovních aktivit, pak jde o zcela jasný varovný signál.

Mění se vám postava – do výšky i do šířky

Měříte méně, než před několika měsíci? Obvykle se na tento stav přijde náhodou. Ovšem lidské tělo již v dospělosti svou výšku nemění, takže pokud k tomu dojde, je to z velmi vážných důvodů. Nejčastěji je na vině osteoporóza, případně i nedostatek některých vitamínů a minerálů. Pravou příčinu by měl odhalit lékař. A stejné je to i s náhlým úbytkem hmotnosti nebo naopak přibíráním.

Fotografie: Freepik

Předzvěst potíží můžete zaznamenat i na toaletě

Potýkáte se se zácpou nebo s průjmem? Jednorázové obtíže bývají při změně stravy běžné, ovšem jakmile přejdou do chronického stadia, značí problém. A totéž platí i o změně barvy nebo pachu moči. Pokud přetrvává, vyhledejte pomoc lékaře. Velmi tmavá moč značí obvykle nedostatek tekutin. Přidejte tedy do svého denního režimu více vody a bylinných čajů. Pokud to nepomůže, opět navštivte odborníka.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]