Přiložte si kousek česneku na kůži a poznejte jeho neuvěřitelné účinky. Po 5 minutách uvidíte, co úžasného se stane!

Česnek je skvělý nejenom pro dochucení pokrmů. Je to také účinný přírodní lék, a to jak při vnitřním, tak i vnějším užití. Stačí ho trochu přiložit na kůži a vyřešíte tím mnoho neduhů.

Léčivé účinky česneku jsou lidstvu známy už po tisíce let už od dob starověké Číny a nic se na nich nemění ani dnes, v moderní době. Ba právě naopak, zkušenosti lidových léčitelů potvrzují nesčetné vědecké výzkumy. Stejně jako spousta jiných bylin a rostlinných léčiv, i česnek má hned celou řadu nejrůznějších využití, a to jak při vnitřním používání, tak i při tom vnějším. Možná jste netušili, že léčí akné, bradavice a dokonce i lupénku.

Chrání před stárnutím i kožními neduhy

Běžný kuchyňský česnek se ve skutečnosti řadí mezi nejsilnější přírodní antibiotika, antivirotika a antimykotika z celé rostlinné říše a řadí se tak po bok tak proslavených rostlin, jako je kurkuma, zázvor nebo aloe. Přitom se dá najít v každé kuchyni a mnozí z nás často na jeho léčivé schopnosti ani nepomyslí, ačkoliv je to v mnoha případech účinná první pomoc na celou řadu neduhů, včetně těch kožních.

Tradičně se česnek používá nejenom k léčbě chřipky a nachlazení, ale také při akné a jiných kožních bakteriálních, virových či plísňových infekcích. Jak při vnitřním, tak i vnějším užití stimuluje krevní oběh i v těch nejmenších kapilárách pokožky, kterou zároveň chrání proti škodlivým účinkům UV záření ze slunce. Kromě toho česnek také léčí:

  • lupénku
  • gyroidní alopecii
  • mozoly
  • veškeré parazitické a plísňové infekce
  • jizvy a rány
  • stárnutí pokožky
  • bradavice, a to bez vedlejších účinků
Fotografie: Pixabay

Jak použít česnek na kůži

Před použitím česneku na kůži je zapotřebí provést test citlivosti vaší pokožky. Malé cibulky obsahují silně aromatické látky, které mohou působit i dráždivě. Proto nejprve rozetřete trochu česnekové šťávy na malou část pokožky a počkejte 24 hodin, zda se neobjeví jakékoliv alergické reakce. Pokud ne, můžete jej bez obav použít.

  • Na jizvy, oděrky či vyrážky: rozdrťte stroužky BIO česneku a pastu naneste přímo na postižené místo. Překryjte oblast gázou nebo náplastí a nechte působit přes noc. Další den gázu odstraňte, ránu či vyrážku omyjte a osušte a přiložte nový česnek. Opakujte každý den po dobu 2 týdnů až do úplného zahojení.
Fotografie: Pixabay
  • Na bradavice: Trochu drceného česneku smíchejte s kapkou olivového či kokosového oleje a aplikujte tuto pastu na bradavici. Překryjte náplastí a nechte působit 24 hodin. Poté ošetření obnovte a pokračujte v této kúře denně po dobu 3 až 4 týdnů, až do vymizení bradavic.
  • Na lupénku a ekzémy: Několik stroužků česneku rozkrájejte či prolisujte do skleničky a přelijte je olivovým nebo kokosovým olejem. Směs nechte louhovat 24 až 48 hodin a poté jím ošetřete postižené oblasti pokožky, které opět překryjte náplastí či gázou a podle potřeby opakujte do vymizení obtíží.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]