Během zimy jsme všichni sužování relativně neškodným smrkáním a kašlem. Někdy však můžeme přehlédnou závažný problém a považovat smrkání či kašel za sezonní záležitost a nepřikládat tomu velký význam. V každém ročním období se může něco objevit.
Jednou jsou to střevní chřipky, pak je to kašel a rýma, jarní únava, podzimní deprese, sezónní alergie apod. Většinou skutečně nejde o nic závažného, ale určitě je vždy lépe všímat si toho, co nám říká vlastní tělo a brát v potaz i další příznaky, které mohou být varovným signálem. Společně se dnes podíváme, co určitě brát v úvahu a nepřehlížet.
Náhlá ztráta hmotnosti
Většina lidí se raduje, když se jim podaří zhubnout. Pokud však nedržíte dietu a jíte, jako vždy a přesto ubýváte podezřele na váze, nepřecházejte to jen tak. Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti může být známkou nediagnostikovaného onemocnění, jako jsou problémy střev, které ovlivňují vstřebávání živin, hyperaktivní štítnou žlázu, nediagnostikovaný diabetes, depresi nebo dokonce nádorové onemocnění.
Výrůstky a fleky na těle
Neříkáme, abyste šíleli z každého mateřského znaménka nebo hrudky. Někdy nemusí skutečně jít o nic vážného. Nicméně pokud jde o hrudky v oblasti genitálií, třísel, prsou, neberte to na lehkou váhu. Ačkoliv většina hrudek je způsobena nezávažným stavem, jako jsou benigní (nerakovinové) růsty (např. lipom, fibroma nebo cysty), všechny je třeba zkontrolovat a diagnostikovat. Nepřehlížejte ani modřiny, které se vám samovolně tvoří na kůži.
Bolest na hrudi
Bolest na hrudi může být způsobena mnoha stavy, z nichž některé jsou závažné (např. srdeční infarkt nebo sraženina na plicích) a některé ne (např. křeč drobných svalů mezi žebry nebo zánět chrupavky hrudníku nazývaný costochondritis). Bolest na hrudi může být způsobena žaludečním refluxem nebo pálením žáhy a odhadem 20% případů je zaměňováno za infarkt myokardu – ale pro laika je často obtížné tyto rozdíly rozpoznat. Určitě se vyplatí sledovat i další signály těla a nic nepodceňovat. Mnohdy ani lékař hned nepozná, o jaký problém se jedná. Proto se nestyďte na něj obrátit.
Změna stolice
Mnoho lidí se cítí trapně mluvit o svých střevech a stolici, ale je to rozhovor, který by mohl skutečně zachránit život. Rakovina tlustého střeva je jedním z největších zabijáků a týká se stále většího počtu lidí v mladším věku než kdy jindy, takže neignorujte změnu ve střevních pohybech a jinak zbarvenou a páchnoucí stolici – je to jeden z mála způsobů, jak může vaše střevo ukázat, že něco není v pořádku.
Další signály těla
-
Změna barvy pokožky, výrůstky na kůži – šupinatost, svědění, krusty bez hojení atd.
-
Krev ve stolici
-
Bolestivý pohlavní styk
-
Výtoky z genitálií
-
Neustávající kašel – vykašlávání krve. Přetrvávající kašel může souviset s plícemi, nebo srdcem
-
Problémy s polykáním – ne vždy jde pouze o angínu
-
Opakující se bolesti hlavy, břicha, hrudníku, varlat apod.
-
Přetrvávající hlasový chrapot
-
Problémy s dutinou ústní – choďte pravidelně na prohlídky k zubnímu lékaři. Většina zhoubných nádorů úst, které nemají žádné příznaky, jsou detekována zubními lékaři, kteří zkoumají měkké tkáně úst a hledají abnormální oblasti, jako jsou bílé skvrny, zarudnutí, hrudky nebo ulcerace
Obrázky: foxsumo