Bezový med s citronem: Pokud jste ho nezkoušeli, neváhejte si ho připravit! Recept od mistra včelaře

Med nemusí být jen ten, který se získává od včelařů. Můžete si ho udělat dokonce i z bezu a chuťově je opravdu skvělý.

Pokud byste chtěli vyzkoušet něco jiného, než med od včelařů, určitě vás potěší fakt, že takový med z bezu si můžete udělat i sami doma. A jestli si do kávy nebo do čaje raději dáváte med než cukr, tak budete moc spokojeni, protože s tímto medem každý nápoj chutná lépe než s cukrem. Tak co, vyzkoušíte ho?

Co budete potřebovat

  • 40 květů černého bezu (nemusíte počítat, ale takové množství je ideální)
  • 1 litr vody
  • 3 citrony
  • 1 kg krupicového cukru

Udělejte si vlastní med

Nejprve si musíte nasbírat bezové květy. Ty poté očistěte od všech nečistot a hmyzu. Odstraňte ty největší stonky a dejte kvítky do hrnce. Pokud jsou květy menší, natrhejte jich více než 40. Zalijte vodou a přidejte citronovou šťávu. Na mírném ohni poté vařte přibližně 10 minut. Není třeba déle, protože by se vám šťáva mohla převařit a to není dobré.

Fotografie: Pexels

Poté sporák vypněte a šťávu nechte přes noc stát. Je třeba to nechat být aspoň 6 hodin, ale naprosto ideální je přes noc. Druhý den si květy ručně vymačkejte, přeceďte, přidejte krystalový cukr a dejte opět vařit na mírný oheň. Za stálého míchání vařte alespoň hodinu a půl, ale čím déle, tím lépe. Čím déle totiž budete vařit, tím hustější váš med bude.

A máte hotovo

Z této dávky květů získáte přibližně 3 sklenice o objemu asi 700 ml. Takže se můžete klidně s někým podělit. Uvidíte, že tento med vám dost možná zachutná víc, než ten, který jste si kupovali od včelařů. A jakmile si ho vyzkoušíte dát do čaje, budete naprosto nadšení, protože je v něm vážně skvělý. Přejeme vám dobrou chuť!

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]