Bronchitida patří k nejčastějším onemocněním dýchací soustavy. Ingredience pro domácí léčbu najdete v kuchyni

Fotografie: ImgurPhotos

Bronchitida je zánět a infekce průdušek mezi nosem a plícemi. Tento zánět je obvykle způsoben viry, bakteriemi nebo dokonce i malými částečkami ve vzduchu, jež dráždí sliznici průdušek. Přestože se jedná o onemocnění, které by se nemělo brát na lehkou váhu a nepovažovat jej za pouhý kašel, existuje na něj několik receptů našich babiček, které nám mohou poskytnout potřebnou úlevu.

Příznaky a typy bronchitidy

Mezi nejčastější příznaky bronchitidy především patří:

  • Kašel
  • Potíže s dýcháním
  • Bolest na hrudníku
  • Rýma
  • Únava
  • Bolest svalů
  • Horečka

Bronchitida může být akutní nebo chronická. Akutní se objevuje zcela náhle a doba zotavení je v průměru asi 2 – 3 týdny. Chronická bronchitida, opakovaná bronchitida, nejčastěji postihuje kuřáky.

Lidé s astmatem mohou zažívat takzvanou astmatickou bronchitidu. Na všechny druhy bronchitidy můžete zkusit aplikovat následující recepty našich babiček, kterými se mohou léčit jak dospělí, tak i děti. Rozdíl je pouze v tom, že u dětí by se měly používat nižší dávky bez pálivých přísad, například cibule nebo zázvoru.

Zázvor

Zázvor se často používá k léčbě nachlazení, ale také pomáhá léčit bronchitidu. Protizánětlivé látky obsažené v zázvoru pomáhají zmírnit zánět průdušek. Přidejte půl lžičky strouhaného zázvoru, skořice a hřebíčku do sklenice s horkou vodou.

Důkladně promíchejte a konzumujte několikrát denně, dokud se příznaky bronchitidy nezlepší. Popřípadě můžete přidat do sklenice s vodou lžičku sušeného zázvoru a pepře a nechte pár minut povařit.

Poté vložte med a pijte nápoj dvakrát denně. V neposlední řadě si můžete připravit nápoj z mléka se lžičkou sušeného zázvoru, s pepřem, hřebíčkem a medem.

Fotografie: Pixabay

Česnek

Díky svým antibakteriálním a antivirovým vlastnostem je česnek velmi prospěšný pro léčbu bronchitidy, zejména té akutní. Recepty jsou stejně jednoduché jako u zázvoru.

Vezměte tři stroužky česneku, oloupejte a nasekejte na malé kousky. Vložte do misky, zalijte sklenicí mléka a přiveďte k varu. Poté odstavte z ohně a nechte vychladnout. Pijte nápoj každý večer před spaním.

Fotografie: Pixabay

Kurkuma

Silné protizánětlivé účinky kurkumy lze také využít při léčbě bronchitidy. Následující recept vám pomůže uvolnit hlen a urychlit proces hojení. Přidejte lžičku kurkumy do sklenice mléka, přiveďte k varu a nechte vychladnout.

Pijte 2 – 3krát denně, nejlépe na prázdný žaludek. Vyvarujte se tomuto receptu v případě žlučových kamenů, překyselení nebo žaludečních vředů.

Fotografie: Pixabay

Slaná voda

I něco tak jednoduchého jako je kloktání slané vody může léčit příznaky bronchitidy. Prostě a jednoduše přidejte lžičku soli do sklenice teplé vody, zamíchejte, aby se sůl rozpustila, a kloktejte. Použijte přesně jednu čajovou lžičku soli na 200 ml vody.

Fotografie: Freepik

Cibule

Cibule nesmí chybět, proto má skvělé vlastnosti pro rozpouštění hlenu. Dejte si lžičku čisté cibulové šťávy každé ráno na lačný žaludek.

Fotografie: Unsplash

Sezamová semínka

Sezamová semínka pomáhají zmírnit bolesti na hrudi. Rozemelte jednu čajovou lžičku sezamových a lněných semínek. Přidejte špetku soli a lžičku medu. Směs jezte každý den před spaním.

Fotografie: Pixabay

Čistá voda

Pokud trpíte bronchitidou, je potřeba udržovat tělo dobře hydratované. Kromě toho voda sníží hustotu hlenu a uleví od kašle. Proto musíte během dne pít hodně tekutin, zejména čistou vodu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]