Odborníci upozorňují na nečekaný zvrat ohledně vývoje cen energií. Dodavatelé slibovali naprostý opak

Fotografie: Depositphotos

Zákazníci se radují, doba drahých energií je pryč. Ne ale úplně nenávratně. Příliš rychle klesající cena může vyvolat zase zdražení.

Nejen E.ON, Centropol, Pražská plynárenská ale i ČEZ vehementně klientům slibují snižování cen energií. Zatímco si klienti užívají jejich vstřícných gest, situace na burze naznačuje, že by to nemuselo být na dlouho.

Ceny opět rostou

Energie a jejich ceny jsou stále živým tématem. I přestože během prvních několika měsíců roku 2024 hned několik energetických gigantů své ceny snížilo, tento trend pravděpodobně končí. Největší díl viny na tom přitom nese právě toto zlevnění – podle odborníků totiž přišlo příliš rychle a ceny energií strhlo na příliš nízkou úroveň.

Podle portálu CNNPrimaNews se ještě koncem zimy pohybovala cena elektřiny na velkoobchodní burze kolem 1 700 Kč za 1 MWh. V závěru topné sezóny však začala tato cena růst a v květnu se tak pohybuje kolem 2 400 Kč za MWh. Po velkých výkyvech, které na energetickém trhu probíhaly v poslední době, by se tak dalo říct, že si trh hledá nový průměr. Což ale není příliš dobrá zpráva pro domácnosti, pro něž zvýšení cen znamená zvýšení výdajů.

Celé Česko se bouří kvůli zdražování koncesionářských poplatků. Podle mnohých to nedává smysl

Zdražení zatím nehrozí všem

Je zřejmé, že ceny se musí někde zastavit. Ještě předtím ale jejich pohyby pocítí především ti, kteří nemají sjednanou fixaci, ale mají elektřinu za tzv. spotovou cenu. Ta totiž reálně odráží, jak to s elektřinou a plynem na burze vypadá. Očekávatelné je rovněž zdražení regulované složky energií, jejíž cenu udává Energetický regulační úřad.

Peníze a žárovka
Fotografie: Depositphotos
  • Do regulované části podle portálu ČEZ patří poplatky za přenos energií do odběrného místa, mezi nimiž je i modernizace sítí nebo provoz distribuční soustavy.
  • Neregulovaná část energií je potom daná samotným dodavatelem energií. Jde o cenu, kterou si stanovuje za spotřebovanou energii.

Výhrou v této nejisté situaci tak může být krátkodobá fixace energií např. na jeden až dva roky. Vůbec nejlepší je ale i zvážení, jestli někde nemůžete za energie ušetřit, jak jsme radili na SvětKreativity.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

1 Comment

  1. Dodavatelé toho umí na slibovat, ale v první řadě vždycky myslí na svou kapsu a pak možná až někde vzadu na nás zákazníky. Já rozumím tomu, že musí postupovat vzhledem k tomu, jak to vypadá na trhu, ale některé částky v neregulované časti mi přijdou až drsný, kolik jsi jsou schopný vzít. V energií tak nyní vycházím rovnou z trhu a nechávám si cenu nastavovat u bezdodavatele každý měsíc novou. Zatím to vidím jako nejlepší východisko a taky cestu k úspoře po těch pár letech drahoty u vládního stropu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*