Klíště muselo alespoň jednou v životě kousnout snad každého. Ale pouze pár jedinců si zažilo komplikace tím způsobené. Naučte se chránit.
Klíště dokáže napáchat mnoho škod. Je schopné přenést boreliózu, klíšťovou encefalitidu a mnoho dalších nemocí. Za normálních okolností se zakápne desinfekcí a pinzetou nebo speciálními kleštičkami se vytáhne kroucením proti směru hodinových ručiček. Horší je, pokud je klíště infekční. To, že bylo infekční, se pozná tak, že místo, kde se nacházelo, je začervenalé a místo kousnutí je bílé. V tomto případě je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, říká lékařka Jill Seladi-Schulman. A jestli na vás klíšťata jdou, či ne, člověk zkrátka neovlivní, ale je možné se zkusit preventivně bránit.
Existují i přírodní repelenty
Dnešní repelenty, které se k prevenci používají, se dají koupit v drogérii či lékárně. Jsou buď stříkací, či sprejové, s vůní i bez a buďto s pesticidy a jinými látkami, nebo kompletně přírodní. To už záleží pouze na vkusu každého jedince. Každému totiž vyhovuje něco zcela jiného. Někdo se kouká i na cenu výrobku. Ale pokud se vám nákup nelíbí, ať už k tomu máte jakýkoli důvod, je zde možnost náhrady. Jedna studie se v roce 2012 snažila zjistit, který přírodní repelent je nejúčinnější. Některé metody odpuzování klíšťat člověka vyloženě pobaví.
Směs éterických olejů, a to hlavně z citronové trávy, cedru, máty peprné, tymiánu a geraniolu, jsou velmi účinné. Směs byla po sedmi dnech méně účinná proti dvěma druhům klíšťat, a to konkrétně proti klíštěti jelenímu a americkému. Jinak si svou účinnost zachovala na velmi vysokém stupni. Další možností byl i česnekový olej. Ten se aplikoval zejména na trávník, kvůli jeho silnému aromatu. Měl taktéž vysokou účinnost, jen si při aplikaci na oblečení dávejte pozor na množství, je totiž opravdu velmi silný.
Nejúčinnější je správné oblečení
Houby metarhizium brunneum a metarhizium anisopliae se aplikují na trávníky jako odpuzovače. Slouží perfektně a dají se nalézt pod názvem Met52. Navíc nejsou škodlivé pro jiný hmyz či brouky. Jako alternativa slouží výborně. Kromě těchto přírodních alternativ jich existuje mnoho dalších. Sami doma si dokážete vyrobit oleje, a to citrusový, levandulový či eukalyptový. Jednoduše naložte tyto ingredience do oleje a nechte je v něm. Po uležení si už jen vezměte pár kapek do dlaní a natřete si končetiny, funguje to báječně.
Stále nejúčinnější obranou zůstává vhodné oblečení. Dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv jsou nejideálnější. Dlouhé nohavice zastrčte do ponožek a následně do vysokých bot, nejlépe do gumáků. Tričko s dlouhým rukávem by nemělo být volné, přes něj si ještě dejte mikinu. Toto je asi nejlepší prevence před klíšťaty. A když už na to přijde, přestříkejte si nohy v gumácích sprejem. Té chemie, která se v něm nachází, je naprosté minimum. Proto to na vás nenapáchá žádné škody, spíš to ublíží klíštěti.
Zdroj: Healthline
Napište komentář