Lepší než Esíčka a Bebe: Toto je staročeský recept na měkké máslové sušenky – hotové jsou za 15 minut

sladké bochánky

Když máte chuť na sladké, ale nabídka v cukrárně není veliká, jednoduše si sladké doma připravte. Pomocníkem vám bude tento chutný recept.

Veliký počet lidí se jistě setkal s něčím podobným. Zkrátka dostanete specifickou chuť na něco sladkého, ale nabídka, jenž je v cukrárně dostupná, vám zkrátka není dost dobrá. Jdete tedy do obchodu s nadějí, že tam mají něco, co vás zaujme. Bohužel vás v obchodě potká stejné zklamání jako v cukrárně. Zkuste si tedy upéct sladké sušenky s pomocí tohoto receptu. Tato pochoutka vás zaručeně potěší.

Co budete potřebovat

  • 80 ml mléka
  • 180 g cukru
  • 40 g ořechů dle vaší preference
  • 100 g másla
  • 1 ks vejce
  • 1 ks vaječného žloutku
  • 420 až 500 g mouky
  • 1 čajová lžička prášku do pečiva
  • 1 g vanilky

Nejdříve připravte těsto

Základem skoro každého pečení je kvalitní těsto. To si připravíte tak, že si vezmete k ruce dostatečně velký hrnec. Do něj nejprve přidejte mléko s cukrem, vanilkou a zapněte sporák. Vše v hrnci míchejte a nechte ohřívat tak dlouhou dobu, až se vám cukr úplně rozpustí. Následně do hrnce přidejte máslo, které nechte rozpustit. Jakmile se máslo rozpustí tak plotýnku vypněte a vše nechte vychladnout.

Do vychladlé směsi následně přimíchejte ořechy, které máte rádi. Dále do hrnce přidejte vajíčko, špetku soli a opět vše zamíchejte. Následně vám již jen zbývá přidat prášek do pečiva společně s moukou a promícháním vytvoříte těsto, které by mělo být měkké a nemělo vy se vám lepit na ruce ani k hrnci.

Začněte tvarovat sušenky

Pracovní podložku si lehce zaprašte trochou mouky. Následně na podložku dejte těsto a válečkem jej rozválejte do tloušťky přibližně 6 až 8 milimetrů. Snažte se nedělat těsto tenčí, jinak budete mít sušenky tvrdé a vysušené. V rozváleném těstu poté pomocí vykrajovátka či hrníčku začněte postupně vykrajovat sušenky.

pečicí trouba v kuchyni

Sušenky dejte péct

Troubu si nejprve rozehřejte na 200 °C. Připravte si plech, na který si dejte pečící papír. Na pečící papír začněte postupně pokládat sušenky tak, aby se navzájem nedotýkaly. Následně všechny sušenky potřete vaječným žloutkem a pokud chcete, pomocí vidličky si do sušenek můžete vykreslit nějaký vzor, což bude zpestření nejen pro děti.

Plech se sušenkami poté dejte do předehřáté trouby, ve které by se vám měly péct přibližně 12 až 15 minut. Snažte se plech stále hlídat, jelikož by sušenky měly zůstat stále světlé. Ve chvíli, kdy vám ztmavnou, riskujete, že budou moc suché. Následně již stačí plech z trouby vyndat a posypat moučkovým cukrem či ozdobit oblíbenou polevou. Pak už můžete jen sušenky přesypat do vhodné nádoby a postavit vodu na kávu nebo čaj, máte hotovo.