Čištění plechů může být hračka. Pomáhá jedlá soda, alobal, peroxid nebo ocet

Říkáte si, že je čištění plechů nemožné? Že je raději vyhodíte a investujete do nových? Nedělejte to. Díky těmto postupům budou opět čisté. Nejde o žádné tipy na různé čističe plné chemie, které koupíte v drogeriích. Jedná se o postupy, které jsou spojeny s využitím věcí, které máte běžně doma. Obvykle stačí jenom zkombinovat ty správné látky a výsledkem bude, že vaše plechy budou opět dokonale čisté, jako byste je právě přinesli z obchodu. Co pomáhá? Vyzkoušejte jednu z těchto možností.

Využití mýdla – ideální na skleněné pekáče

Jde o zajímavou kombinaci, která funguje velmi dobře. Je třeba několik složek, které dohromady vytvoří velmi účinnou čisticí emulzi, díky které bude čištění pekáčů skutečnou hračkou. Co si připravit?

  • Tekuté mýdlo
  • Jedlou sodu
  • Alobal

Jak na čištění? Vezměte si starý zubní kartáček, namočte ho do tekutého mýdla a potom hned do jedlé sody, která k němu přilne. Následně danou směs vetřete na místa, kde jsou skvrny, které nemůžete dočistit. Takto opakujte do doby, než bude směs sody a mýdla aplikována na všechna místa. Nechte ji působit asi 30 minut. Potom vezměte kousky alobalu, které zmačkejte do kuličky. Tím potom konkrétní místa čistěte. Určitě se nebojte i trochu přitlačit. Plech opláchněte vodou a bude jako nový.

Využití peroxidu – ideální na klasické plechy

Jdeme na další postup, který se hodí když hledáte návod na čištění plechů vyrobených z klasického kovu. Tedy nejčastěji z oceli. Potřebovat budete jenom dvě věci. Jednu najdete v kuchyni a druhou v lékárničce. Jde o:

  • Jedlou sodu
  • Peroxid vodíku

Nyní stačí pouze vzít konkrétní plech, na který nasypete dostatečnou vrstvu jedlé sody. Stojí pár korun, tak jí nemusíte šetřit. Potom vezměte peroxid vodíku a začněte ho na jedlou sodu opatrně lít. Nyní přijde opět vrstva jedlé sody. Takto nechte plech asi 2 hodiny. Sloučeniny začnou působit a vy poté vezmete houbičku s drsnějším povrchem a mechanicky je hravě odstraníte. Plech umyjete a bude jako nový.

Využití jedlé sody – alternativa na klasické plechy

Pokud nečistoty nejsou až tak zažrané a velké, můžete zkusit alternativu k čištění plechů z klasických materiálů. Potřebovat budete jenom dvě věci, a těmi jsou:

  • Jedlá soda
  • Hliníková folie

Nejprve naneste jedlou sodu na plech a poté vezměte hliníkovou folii, kterou zmuchláte do kuličky. Tu použijete jako alternativu klasické houbičky a začnete špinavá místa čistit. Po chvíli by měla být dokonale vydrhnutá. Potom plech opláchněte a zkontrolujte. Je opět dokonalý, že ano?

Využití octu – ideální na hliníkové plechy

I když se dnes už moc nepoužívají, někdo je v domácnosti stále má. Proto je dobré podívat se na metodu čištění plechů, která velmi dobře zabírá na tento materiál. Potřebovat budete:

  • Vodu
  • Bílý ocet

Nejprve vezměte hrnec a smíchejte vodu s octem. Poměr je velmi jednoduchý, a to 1:1. Na stejný díl octa tedy použijte i stejný díl vody. Tekutinu přiveďte k varu a potom ji nalijte do špinavého plechu. Nechte působit do doby, dokud směs octa a vody nezchladne na pokojovou teplotu. Následně vezměte houbičku na nádobí a hrubší stranou začněte odstraňovat nečistoty. Půjdou dolů velmi dobře a váš plech bude opět jako nový.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]