Co se smí jíst v těhotenství? Konečně známe pravdu

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Období těhotenství je pro každou ženu náročné a vyžaduje řadu změn – včetně těch v jídelníčku nebo životním stylu. Asi je každému jasné, že je nutné přestat pít alkohol a kouřit, ale mnoho lidí netuší, jak je na tom třeba káva v těhotenství nebo používání některých výživových doplňků. Je každopádně třeba si uvědomit, že ačkoliv těhotenství řadu věcí vylučuje nebo omezuje, pro ženu je vždy dobře, když zůstane aktivní a zachová si většinu zdravých návyků z období před otěhotněním.

Ryby

Pokud máte rádi syrové ryby, je třeba se jich alespoň na těch devět měsíců požehnaného stavu vzdát. Syrová ryba totiž může obsahovat nebezpečné bakterie. Správně tepelně upravené ryby jsou ale cenným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které prospívají při vývoji nervové soustavy.

Sýry

Pravdou je, že je vhodné vyhnout se těm, které obsahují nějakou formu plísně. Obezřetní buďte i v případě nepasterizovaných výrobků. Ty jsou však většinou dostupné jen ve farmářských obchodech.

Káva

Některé studie naznačují, že pití kávy může zapříčinit nízkou porodní váhu. Káva může potenciálně brát miminku vápník a železo. Káva nepatří mezi přímo zakázané potraviny, ale její příjem je dobré v těhotenství omezit.

Doplňky stravy

Předtím než nějaký začnete užívat, pozorně si přečtěte příbalovou informaci, případně se poraďte s lékařem. Ženy by v těhotenství měly užívat vhodné vitamíny a minerály, ale ve vyváženém množství. Vyhněte se zkoušení novinek. Obezřetní buďte také s cbd produkty v těhotenství. Nejsou vyloženě nebezpečné, ale pokud jste je doposud nezkoušeli, bude lepší nechat to až na období po porodu a po kojení.

Dieta

V těhotenství je zcela přirozené přibírat na váze. Jakákoliv redukce hmotnosti je tedy nežádoucí. Kalorie budete potřebovat vy i miminko a nevhodným omezováním stravy byste mohla ohrozit zdravý vývoj plodu. Hubnutí proto odložte až na období po kojení.