Chytrý mobilní telefon se v dnešní době neomezuje už jen na mladé lidi. Používá ho již skoro každý a to kolikrát i před spaním. Tohle se stane, když s tím přestanete.
Spánek je něco, co potřebuje naprosto každý k tomu, aby správně fungoval. I lidé, kteří mají vzácnou poruchu, kdy spánek příliš nepotřebují, jej k dobrému fungování musí mít alespoň dvě hodiny denně. Jsou případy nemocných, kteří schopnost usnout ztratí kompletně a tito lidé většinou brzy umřou a poslední měsíce o sobě už ani neví. Je tedy jasné, že dobře se vyspat je důležitý základ. Jaký vliv má na to používání telefonu?
Nejprve se seznamte s fázemi spánku
Spánek má hned několik fází a začíná (přirozeně) tou první, která je úvodem. To je ten stav, kdy zavřete oči, pomalu se vám před nimi začínají mihat obrázky, ale víte, že jste vzhůru a ještě nespíte. Jakmile na vás někdo promluví, ještě si toho budete vědomi. Teprve až druhá fáze je oficiálním začátkem spánku.
V tuto chvíli již nevnímáte nic, co se okolo vás děje a vaše mozkové a svalové aktivity se zpomalují. Tyto dvě fáze jsou ovšem pořád charakterizovány jako lehká forma spánku. Až třetí a čtvrtá fáze začínají být ty, které se dají považovat za hlubší spánek.
V tuto chvíli se vám mozková a svalová aktivita sníží opravdu výrazně. Konečnou fází je potom fáze REM, při které dochází ke snění. Během ní je mozek velmi aktivní, všechny ostatní svaly jsou ovšem ochrnuty, krom těch životně potřebných, jako jsou srdce a plíce.
To se děje proto, abyste své sny nepředváděli i v realitě a nevyskočili například z okna. U lidí, kterým tato fáze nefunguje tak, jak má, dochází právě k náměsíčnosti či spánkové paralýze. To je stav, kdy jste vzhůru, ale nemůžete se hýbat, protože máte pořád „vypnuté“ svaly.
Jak to tedy je s používáním mobilu před spaním
K tomu je opět potřeba si objasnit pár základních faktů. K tomu, abyste vůbec byli schopni usnout, existuje jeden důležitý hormon, který se nazývá melatonin. Ten řídí „vnitřní hodiny“ člověka a určuje, kdy budete unavení. Jeho tvorbu ovlivňuje slunce a světlo. Proto si můžete všimnout, že v létě máte více energie a nepotřebujete tolik spánku jako v zimě. Je ovšem docela jednoduché si své vnitřní cykly zmást právě díky mobilnímu telefonu.
Ten ze sebe vyzařuje modré světlo, které může celou tvorbu melatoninu ovlivnit. Co to je modré světlo? Vaše oči jej vidí jako bílé, ve skutečnosti je ovšem modré. Je to druh záření, které vašemu tělu dodá pocit, že se ještě neblíží čas spánku a díky tomu nezačne produkovat melatonin.
To poté vede k následné nespavosti a zhoršení kvality celkového spánku. Pokud tedy hodinu před spaním mobil odložíte a budete si například číst knihu u teplého světla žluté barvy, vaše tělo vám poděkuje. Navíc se vám bude snadněji vstupovat do REM fáze.
Tři způsoby, jak pomoci mozku k odpočinku
Prvním způsobem je, jak již bylo zmíněno, vynechat mobilní telefony, počítače, nootebooky a televizní obrazovky stranou. Touha projíždět sociální média je sice silná, ale i pro vaši psychiku bude lepší si před spaním udělat čas pro sebe. Můžete jen tak v tichu přemýšlet a alespoň se vyhnete nadměrnému přemýšlení v době, kdy chcete usnout.
Druhý způsob se hodí provést během dne, jelikož zahrnuje přemisťování vašeho nábytku. Konkrétně obrazovek, které by vás v noci mohly rušit. Pokud totiž máte tendence se před spaním dívat na televizi či používat mobil, nejlepším řešením je toto pokušení dostat ze své blízkosti. Vaše ložnice by měla být místem, které slouží k nerušenému odpočinku. Mělo by v ní docházet k nočnímu restartu těla, abyste mohli správně fungovat další den. To se s televizí za zády dělá těžce.
Třetím způsobem je najít si nejen za telefon nějakou náhradu. Jak již bylo před chvílí zmíněno, ideální je si před spaním číst, nemusíte se ovšem omezovat jen na to.
Někomu může vyhovovat meditace, někomu učení (i když to moc relaxační není) a někdo si rád zavzpomíná na školní léta kreslením. Dobrým tipem je sehnat si antistresové omalovánky, ty vás před spaním uvolní a mnohdy jsou to krásné kousky, na které je radost pohledět.
Zdroj: PureWow