Čtyři tipy, jak se dostat do formy po špatné noci

Občas se stane, že nemůžeme usnout nebo se v noci budíme. Příčin existuje spousta. Spánek může být ovlivněn mnoha faktory, včetně stresu, pozdního nočního příjmu kofeinu, těžkého jídla na večer nebo příliš dlouhým zíráním do tabletu/telefonu. Ve skutečnosti většina z nás zažije občas to, že nemůže spát.

Svůj spánek můžete zlepšit cvičením, meditací, zdravým jídlem, bylinkami. My se vám však budeme dnes snažit poradit, jak se ráno dostat po takové špatné noci opět do formy. Bohužel spánkový deficit vám nikdo nevrátí, ale je možné i bez použití nezdravých energetických drinků a litrů kávy normálně fungovat.

1. Rozcvička nebo procházka na čerstvém vzduchu

Svižná procházka či rozcvička rozpumpuje krev do žil. Pohyb a čerstvý vzduch hned po ránu, zmírní pocit únavy. Mimo jiné taková svižná procházka kolem bloku probudí vaši mysl i tělo. Případně otevřete dokořán okno a aspoň 10 až 15 minut si zacvičte. Možná zní hrozivě, hned po probděné noci vykonávat fyzickou aktivitu, ale opravdu to zabírá.

2. Studená sprcha

Asi to také nezní zrovna nejlákavěji, ale studie ukazují, že vystavení chladu může aktivovat nervový systém a zvýšit endorfiny a adrenalin v mozku. Studená sprcha může také posílat elektrické impulzy z nervových zakončení do mozku, u nichž se ukázalo, že snižují příznaky spojené s depresí. A špatná nálada, úzkost, větší náchylnost ke stresu a deprese se úzce pojí k nespavosti. Když se špatně vyspíte, moc to na náladě nepřidá. Studená sprcha vám pomůže zmírnit únavu a nastartuje vás.

3. Dopřejte si ráno čas

Po takové noci si ráno dopřejte pro sebe čas, i kdyby to mělo znamenat, že přijdete do práce o něco později. Svět se proto nezboří. Umyjte si zuby, učešte se, použijte oblíbený parfém. Díky této péči se budete cítit sebevědomě, i když energií zrovna hýřit nebudete. A nevynechejte zdravou snídani, plnou živin.

4. Zdravá snídaně založená na sacharidech

Jako první, než začnete snídat, vypijte jednu až dvě sklenice čisté vody pokojové teploty. Do vody můžete přidat i pár kapek citronu. Samozřejmě nemáme na mysli snídani s vysokým obsahem cukru a rafinovaných uhlohydrátů. Taková snídaně by pravděpodobně vedla k dopolední spirále cukru v krvi, což by způsobilo, že vaše již unavené tělo bude ještě unavenější.

Místo sladkého pečiva, jako jsou koláče a koblihy, se zaměřte na potraviny bohaté na vlákninu i další živiny: ovesné vločky, pohanka, quinoa, semínka, oříšky, jablka, borůvky, jahody. Připravte si teplou misku výtečné kaše případně toust s vejcem a avokádem či banánem a mandlovým máslem. Taková snídaně vám dlouhodobě dodá energii. Během dopoledne popíjejte zelený čaj.

Obrázky: pixabay