Dekorace na závěsy, které lehce zvládnete

Závěsy jsou samo o sobě dekorativním funkčním prvkem, jež zastíní i ozdobí. Mimo to také vytvoří určité soukromí, ale vliv mají i na lepší akustiku v místnosti. Estetická funkce pak dodá každému interiéru patřičný styl. Výběr vhodného závěsu závisí na vkusu majitele.

Kombinovat se dá s dalšími použitými materiály, jako jsou textilní polštáře, ubrusy nebo přehoz. Vzor je rovněž možné lehce sladit s celkovým stylem interiéru. Ať už jde o retro, modernu či chalupářský styl, který je v poslední době velmi oblíbený. Šíře a délka závěsů závisí na velikosti okna. Je-li pod oknem umístěn radiátor, jsou vhodnější závěsy kratší, které nepřekrývají topné těleso. Jednak brání průniku tepla do místnosti a uškodit to může i látce. Naopak pokud se pod oknem radiátor nenachází, může dlouhý závěs zadržet i chlad od okna.

Dekorace na závěsy

Tak či tak nemáme během celého dne závěsy zataženy. Buď se jedná o závěs vcelku – tedy pouze jeden kus látky, několik pruhů různých barev a vzorů nebo dva kusy látky. Závěs ze dvou kusů vídáme v domácnostech nejčastěji. Ty se pak odhrnou každý na jednu stranu. Mohou zůstat tak, ale většina lidí je rádo svazuje, řasí či aranžuje do různých pozic. Dekorací na závěsy existuje dnes nespočet, některé se dají snadno vyrobit i doma.

Kreativní zdobení závěsů

Z kupovaného zboží to mohou být i kované, dřevěné, plastové úchyty, jež se přichytí na stěnu a látka se jen zahákne. Mnohdy k závěsům dostaneme již koupit ze stejné textilie pruh, opatřený kroužky na koncích. Do zdi se pak pouze přichytí ozdobný háček. Nejstarší a nejsnadnější způsob je zavazování na mašli ze stejné nebo podobné látky. K častým ozdobám patří i šňůra se střapcem. Vynikne spíše u jednobarevných textilií. Jednobarevné závěsy lze ozdobit i pruhem vzorované látky a naopak vzorované zase jednobarevným provedením. Chalupářský styl si pak vystačí s jutou či slaměným pramenem a dalšími přírodními materiály, které v kombinaci se surovým nábytkem krásně vyniknou. Inspirujte se podle videa a vdechněte svým závěsům novou energii.

Obrázek: pixabay.com