Inspirace pro manuálně zručné kutily. Vyrobte si originální rohož z pytloviny

Máte doma staré klasické pytle a již není pro ně jiné využití? Pak se nechte inspirovat tímto tipem, díky kterému vyrobíte velice originální a na pohled krásnou rohož, nebo chcete-li kobereček. Chce to jen trochu trpělivosti, zručnosti a času. Následně se dostaví famózní výsledek.

Jaký materiál budete potřebovat na výrobu originální rohože z pytloviny?

Než se pustíte do kreativní činnosti, připravte si tento materiál:

  • dva stejně velké kusy pytloviny (na základnu)
  • bavlněnou látku (alespoň dvě až tři různé barvy)
  • nit a jehlu (nebo šicí stroj)
  • nůžky

Jak postupovat při výrobě originální rohože?

Nejprve si z pytloviny odstřihněte dvě kola o průměru asi 40 až 50 centimetrů. Velikost si však můžete zvolit i menší. Tato kola pak položte na sebe. V další fázi si z bavlněné látky odstřihněte delší pruh, který přeložte podélně vejpůl. Pak jej postupně zapošívejte mezi oba kusy pytloviny. Při všívání látku nařaste. Takto obšijte celý obvod pytloviny. Posléze je nutné vytvořit si z dalšího kusu barevné látky jakési kytičky.

To uděláte tak, že si z pruhů textilie nastřiháte asi 10 až 15 cm velké ovály. Ty přeložíte napůl, ohyb nařasíte a spodní lem k sobě přitisknete a zapošijete.

Jednotlivé „kytičky“ našívejte na pytlovinu kolem dokola, abyste vytvořili pravidelný obrazec Odstíny látek můžete střídat. Není nutné postupovat podle návodu a lze zapojit i fantazii a vyrobit si vlastní design.

Závěrečné úpravy

Pakliže budete postupovat dle našeho tipu, ve výsledku vznikne překrásná rohož ve tvaru květiny. Okvětních lístků bude potřeba dost, ale záleží na velikosti rohože, kterou jste si zvolili. Tato činnost je poněkud pracnější, pokud ji provádíte ručně. Lidé, kteří pracují s šicím strojem, budou mít rozhodně výhodu.

Doprostřed rohože pak z látky vyrobte jakousi imitaci růže. A to tak, že pruh látky přehnete, několikrát nařasíte, přišijete k sobě a látková květina je na světě. Tato rohož vám bude dělat radost celou řádku let. V případě, že se znečistí, jednoduše ji vyperete. Hodí se jak do obýváku, ložnice, tak třeba i do koupelny.

Fotografie: NR Art & Drawing