U nás nosí dětem dárky Ježíšek. Mnoho lidí si však může pokládat otázku, zda je v pořádku udržovat děti ve lži, která se stejně dříve nebo později odhalí. Jejich důvěrou to však neotřese.
Ačkoliv se většina lidí v České republice nehlásí k žádnému náboženství, Ježíšek nosí dárky i v ateistických rodinách. Tato krásná lež se dědí z generace na generaci. Možná vás někdy vedla k zamyšlení, zda je v pořádku dětem lhát a potenciálně se tak připravovat o jejich důvěru, až později zjistí, jak se věci mají. Podle psychologů však mohou rodiče zůstat v klidu. Pokud s dětmi máte jinak pěkný a důvěrný vztah, odpustí vám a budou „hru na Ježíška“ hrát i před mladšími sourozenci.
Na Ježíška se děti těší i celé týdny
Děti prožívají realitu poněkud jinak než my dospělí. Mají mnohem blíže ke světu fantazie, ve kterém ožívají nejrůznější věci. I čekání na Ježíška je pro ně napínavým obdobím a nejsou to jen dárky, které pro ně nechá pod stromečkem. Ježíškovi se nejprve píší dopisy a také je potřeba být trochu hodný, aby si to Ježíšek náhodou nerozmyslel. Vytoužený zvuk zvonečku pak ohlásí, že Ježíšek přišel a pod stromečkem nechal dětem kopu dárků.
Dříve nebo později se však děti dozví, jak to s Ježíškem doopravdy je. Rodiče se tak mohou oprávněně ptát, zda jim ještě dítě bude důvěřovat, poté co zjistí, že mu všichni okolo vytrvale lhali. Některé děti toto odhalení mohou opravdu nést hůře než jiné a může to u nich vzbudit pochybnosti o důvěryhodnosti jejich rodičů. Psychologové však tyto obavy vyvrací.
Bez tohoto by příbuzné ke štědrovečerní večeři nepustila. Znepokojující požadavek narušil rodinné Vánoce
Věřit na Ježíška může mít pozitivní dopad
„Nevadilo jim to, že jim rodiče neříkali o Ježíškovi pravdu, ale že jim někdo vzal iluzi a těšení. A pokud je vytvořen zdravý vztah bezpečí a důvěry, tak toto zjištění vztahem mezi rodiči a dítětem neotřese,“ řekla psycholožka Renata Gregorová pro Radiožurnál. „Fantazii děti potřebují právě proto, aby když ji budou opouštět získáváním zkušeností, získaly ten správný pohled a přijetí reality,“ dodává a zdůrazňuje, že Ježíšek patří do světa fantazie, a proto pohádku o něm nelze považovat za otázku pravdy nebo lži.
@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @me_undnimand1 #ksiadz #wiara #klamstwo #prawda ♬ Jingle Bell Rock – Bobby Helms
Rodiče se také povětšinou shodují, že Ježíška dětem vzít nechtějí. Pro pravdu se podle ankety Deníku vyslovilo jen 13 % rodičů. Koneckonců je Ježíšek jenom jednou z mnoha lží, které rodiče svým dětem říkají. A rozhodně patří mezi ty opravdu krásné a nezapomenutelné. O tom svědčí i fakt, že předešlé generace dětí vzaly lež o Ježíškovi na milost. Pokud by už na rodičích zjištěná pravda zanechala následky, nejspíš by vlastní děti něčemu podobnému tak ochotně nevystavovali.
A co si o tom myslíte vy? Měla by se dětem říci pravda hned, jakmile jsou schopny ji pochopit, nebo je lepší udržovat je v pohádce o Ježíškovi co nejdéle? Podobné otázky si kladou i rodiče v jiných zemích, kde dětem nenosí dárky Ježíšek. Na SvětěKreativity se můžete podívat, jak se slaví Vánoce ve světě. Víte, kdo nosí dárky dětem v Rusku, Irsku nebo ve Francii?
Napište komentář