Díky těmto tipům bude všechno vaše prádlo dokonale čisté a barvy zářivé

Přijde vám, že prací prášek neodvede svou práci tak jak má? Že na oblečení zůstávají skvrny a barvy nezáří? Zkuste prát pomocí těchto tipů. Jedná se o osvědčené rady zkušených hospodyněk, které vám pomohou k tomu, aby bylo vaše prádlo opět jako nové. Zapomeňte na různé drahé produkty z drogérií, stejně jako zapomeňte na střídání různých značek pracích prášků. Cesta k dokonale čistému oblečení je levnější a hlavně podstatně jednodušší. Jak na to?

Použijte jednou sodu

Využíváte ji hlavně při pečení, nebo také ve chvíli, kdy vás začne pálit žáha? Je ještě jedna možnost, k čemu se dá jedlá soda použít. Je to praní. Stačí vzít zhruba půl sklenice sody a rozmíchat ji v několika litrech vody. Do tohoto roztoku následně na několik hodin namočte své oblečení. Potom ho ihned přendejte do pračky a vyperte. Ideální možnost, jak se zbavit zažloutnutí a zašednutí u bílého oblečení.

Jedlou sodu však můžete využít také při běžném praní. Stačí nasypat několik polévkových lžic klasicky k pracímu prášku. Po každém praní budete vytahovat oblečení, které bude zářivé a svěží. Navíc jedlá soda změkčuje vodu, díky čemuž můžete také ochránit svou pračku.

Přidejte do pračky dětský šampon

Ano, skutečně je tomu tak. Kvalitní dětský šampon nejenom že dokonale umyje hlavu vašeho dítěte. On má také velmi dobrý vliv na to, jak krásné bude po vyprání vaše oblečení. Dětský šampon můžete buď přidávat přímo do praní k pracímu prášku, nebo ho lze smíchat s teplou vodou a prádlo do lázně na zhruba 10 – 30 minut namočit. Uvidíte, jak krásně vyprané a svěží vaše prádlo najednou bude.

Žehlete ihned po praní

Jste zvyklí pověsit prádlo ihned po vyprání na šňůru, kde zůstává i několik hodin? Pamatujte na to, že sice ho tímto způsobem usušíte, ale také na něho po dlouhou dobu svítí slunce, což má negativní vliv na blednutí barev. Pokud máte dobrou pračku která umožní nastavit 1400 nebo více otáček, vyndejte prádlo z pračky dokonale vyždímané. A potom ho začněte ihned žehlit. I to ho vysuší a navíc barvy nevyblednou.

Roztřiďte oblečení podle materiálu

Není to jenom bílé a barevné. Nezapomeňte třídit také podle materiálu. To proto, že každý z materiálů má jiné vlastnosti a každí snáší jinou teplotu. To jemné perte kratší dobu při delší teplotě. U toho kvalitnějšího si můžete dovolit i vyšší teploty a delší proces praní. Právě vyšší teplota v kombinaci s práškem a dobou praní se pozitivně podepíše na tom, že snadno vyperete i odolnější skvrny.

Používejte pěnu na holení

Nemusí být využívaná jenom k odstranění chloupků. Využijete ji také při lokálním odstranění skvrn. Jak na to? Trochu jí naneste přímo na skvrnu a lehce pěnu do skvrny vtírejte. Jde o ideální pomoc při snaze odstranit třeba stopy rtěnky, řasenky, make-upu, očních stínů a dalších věcí. Prádlo s pěnou dejte po aplikaci do pračky a zapněte standardní program.

Namáčejte do studené vody

Jsou skvrny, jako třeba ty od krve, které lépe pouští ve studené než v teplé vodě. Proto je dobré toto oblečení před praním i na několik hodin namočit do studené vody. Poté vložte do pračky a zapněte program s nižší teplotou.

Využijte fén

Některé skvrny lépe povolí, pokud jsou suché. Proto je třeba danou skvrnu vysušit a až potom vložit oblečení do pračky. Jak to udělat, pokud chcete prát právě teď a skvrna je čerstvá? Vezměte fén a za pár desítek vteřin můžete mít hotovo.

Využijte ústní vodu

Nikoliv na lepší odstranění nečistot, ale naopak na odstranění bakterií, které se mohou nacházet právě ve vaší pračce. Jejich odstraněním můžete docílit toho, že zmizí zápach, zmizí drobné nečistoty a pračka bude prát lépe. Což uvidíte i na výsledku celého pracího cyklu.

Používejte prací sáček

Jedná se o látkový vak, který je určený pro vkládání prádla, které by se mohlo poškodit, nebo by se mohlo poztrácet. Pokud už vám vadí, že pravidelně nedopočítáte své ponožky, dejte je prát právě do tohoto daného vaku. Uvidíte, že z pračky už budete vytahovat opět jenom sudé počty, tak jako jste vždy chtěli.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]