Rychle uvažující kolemjdoucí zachránil Heimlichovým manévrem dítě poté, co se mu bonbon dostal do průdušnice

Fotografie: Florida Fish and Wildlife / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Rychlá reakce a správné provedení záchranného manévru bylo klíčové pro zachránění života malého chlapce, který se mohl udusit bonbonem.

Incident se odehrál v tureckém Diyarbakıru, kde se dítě pokoušelo sníst bonbon. Jenže místo jeho spolknutí ho vdechlo. Bonbon se zasekl v průdušnici chlapce a způsobil dušení. V tu chvíli se naštěstí nacházeli v blízkosti lidé, kteří okamžitě pochopili situaci a provedli Heimlichův manévr. Tato technika pomáhá uvolnit blokovanou dýchací cestu tlakem na břišní část, čímž se vytváří síla, která pomáhá vytlačit předmět blokující průdušnici. Tato technika byla vyvinuta doktorem Henrym J. Heimlichem a je považována za účinný způsob zachránění životů při udušení.

Rychlé a efektivní reakce

Majitel obchodu Yusuf Celik v Diyarbakıru zachránil 5letého chlapce, který měl bonbon v průdušnici, provedením Heimlichova manévru. Çelik pracuje jako klenotník v Gürsel Sokak v centrální čtvrti Bağlar. Všiml si, že 5letý chlapec, jenž šel předchozího dne s matkou nakupovat, má v průdušnici bonbon.

Když matka zpanikařila a požádala okolí o pomoc, Çelik provedl okamžitě bez rozmyslu Heimlichův manévr a chlapec tak vydechl bonbon, který mu dříve vnikl do průdušnice. Tímto činem klukovi klenotník během několika vteřin obnovil dýchání, a tak také zachránil život.

Tento incident nám připomíná důležitost znalosti základní první pomoci a technik, které mohou zachránit životy v případech dušení. Je nezbytné, aby lidé získali povědomí o tomto typu záchrany a měli dostatečnou přípravu na případné nouzové situace.

Příběh o zachránění tohoto dítěte ukazuje sílu vědomostí a schopností jednotlivců, kteří dokážou reagovat rychle a správně v kritických chvílích. Je důležité podpořit a šířit povědomí o první pomoci, aby každý byl schopen pomoci v nouzi a přispět k bezpečí a zdraví ostatních. Celou situaci si můžete prohlédnout na videu z kamerového záznamu, které bylo umístěno na YouTube.

Zdroj: TimesNow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]