Chybí vám místo? Postavte si malý domek pro hosty. Zvládnete to hravě za týden

Už se vám někdy stalo, že jste pořádali večírek, nebo vás zaskočila větší návštěva? Pak nejspíš víte, že najít dostatek prostoru pro hostinské přenocování bývá občas trochu oříšek. Situaci můžete vyřešit tak, že si postavíte svůj osobní domek pro hosty.

Pokud žijete daleko od zbytku rodiny, případně si často zvete přátele, pak určitě víte, že najít vhodné místo k jejich ubytování nemusí být ani trochu snadné. Pokoj pro hosty je v našich končinách spíš luxusem, který si nemůže mnoho lidí dovolit. 

Na druhou stranu je vám velmi nepříjemné, pokud spí návštěvníci na zemi, v hotelu, nebo absolvují dlouhou noční cestu domů. 

Rozhodně ale není potřeba propadat panice. Jestli-že máte vlastní rodinný dům a alespoň trochu podnikavého ducha, můžete si postavit malý domek pro hosty, který vaše problémy jednou provždy vyřeší. 

Jak na to? 

Základy stavby 

V první řadě je potřeba vytvořit základ domu. Pro tyto účely se hodí některé z míst ve vaší zahradě. Aby byla práce co nejjednodušší, vybírejte ho tak, abyste nemuseli bojovat s nepříznivým sklonem terénu. Na tomto místě vytrhejte trávu a kořeny a vytvořte rovný hliněný základ ve velikosti plánované stavby.  

Nyní si na stavbu přineste dřevěné trámy. Dva z nich položte po delší straně hliněného základu. Trámy zatlučte do země. Zároveň by vám z každého z nich mělo asi 5-10 cm čouhat nad úroveň hlíny. 

Jakmile máte tento krok hotový, vezměte dřevěná prkna, která v rozestupech položíte napříč tak, abyste jimi “spojili” oba trámy. Prkna budou stát na užší straně směrem nahoru. Kolik jich bude záleží na rozsahu stavby. Čím více jich ale bude, tím líp. Po obou stranách těchto prken umístěte dvě dlouhá dřevěná prkna naležato. Všechny části základu spojte k sobě. Z dalších dřevěných prken vyplňte mezery mezi prkny tak, aby vám vznikla jednolitá podlaha. Prostor mezi dřevěnou konstrukcí a zemí zakryjte též. (Vznikne vám něco, co bude podobné venkovnímu dřevěnému jevišti.) 

Stěny, základ střechy a okna 

Připravte si dřevěné OSB desky a základ dřevěných stěn. Ten vyrobíte tak, že z dřevěných trámů vytvoříte velikost a tvar stěny (obdélník, čtverec…) a ten uvnitř podepřete několika dalšími prkny. Konstrukci postavte po vnitřní straně stavby a do té venkovní instalujte desky požadované velikosti. Stejně postupujte i u dalších stěn. V nich ale myslete na prostor pro okna a dveře. (Postupujete stejně, jako v prvním případě, jen s rozdílem, že zde jasně ohraničíte místo pro okna a dveře. Vše si ale nezapomeňte naměřit.) Stejnou konstrukci připravte i pro střechu. 

Izolace 

Na desky připevněte izolaci a nainstalujte předem připravená okna, která jsou v odpovídající velikosti do připravených otvorů. V této fázi je také čas na instalaci střešní krytiny a dveří (opět nezapomeňte na střešní izolace). Pokud plánujete rovnou střechu, můžete ji vylepšit tak, že v místech, kde střecha přesahuje instalujete podhledy. Ty střechu ještě dodatečně zpevní. 

Venkovní obklady 

Nyní začněte s obkládáním domu. Je na vás, zda se rozhodnete pro aplikaci dřevěných desek, které budete pokládat napříč (nezapomeňte si předtím udělat rohy stěn), nebo zvolíte obklad jiným materiálem. Pokud chcete, můžete si v této fázi kolem domku vybudovat malou terasu či zahrádku. 

Interiér 

 

Nakonec v domě instalujte vnitřní zateplení stěn a všech potřebných kabelů pro přívod elektrické energie či vody (v tento moment si ovšem přizvěte odborníka kvůli bezpečnosti a správnosti provedení). Ve finále dokončete vnitřní stěny (ty mohou být také ze dřeva). A máte hotovo.