Dlouhodobé skladování brambor je možné i když doma nemáte sklep

Dostali jste nebo koupili větší množství brambor a uvažujete, jak je uskladnit? Prozradíme vám několik šikovných tipů, jak je uskladnit tak, aby dlouho vydržely.

Brambory patří k nejčastěji používaným přílohám. Tudíž se vyplatí mít je doma po ruce. Pokud však nemáte sklep, pak patrně kupujete vždy menší množství, které stihnete zkonzumovat během týdne. Jenže takto se může snadno stát, že vám dojdou a budete muset vymýšlet jinou přílohu.

Delší skladování doma však není praktické, protože mohou začít klíčit. Brambory vyžadují pro skladování temno, chlad a vlhkost. Z tohoto důvodu je sklep ideální. Jenže ne každý má to štěstí.

Dejte je do tmy

Brambory jsou poměrně odolné a vydrží i v domácích podmínkách (až tři týdny) pokud jim dopřejete alespoň tmu. Pokud nemáte jinou možnost, můžete brambory vložit do látkového pytlíku a uložit do spíže nebo skřínky, kumbálu – kam zeleninu ukládáte, hlavně, aby měly tmu.

Balkon

Další možností, kam brambory uložit než přijdou mrazy, je balkon. Stačí je uložit do bedny vyložené polystyrenem, aby nenamrzly. Ovšem jakmile přijdou první mrazy, brambory přemístěte jinam.

Fotografie: Pixabay

Sáček s kmínem

Ať už dáte přednost skladování brambor na balkoně nebo doma, přidejte k nim do plátěný pytlíček s kmínem. Ten dokáže zpomalit klíčení hlíz, dokonce i doma v bytě, kde je poměrně teplo.

Lednice

Za určitých podmínek lze brambory skladovat také v lednici. Ačkoli to není zrovna příliš výhodné a vejde se jich tam pouze omezené množství. Rozhodnete-li se pro tento způsob, pak vložte brambory do papírového pytle, ten umístěte tak, aby se nedotýkal zadní strany lednice, kde je námraza a vyberte méně chladné místo – to je v horní části lednice (dál od mrazničky).

Někdo to může mít přesně naopak. Nahoře mrazničku a spodní část lednice nejméně chladnou. Brambory však pravidelně kontrolujte, protože pokud by některý začal hnít, zapáchala by celá lednička.