Dodejte záclonám původní vzhled díky správnému postupu při jejich praní

Jistě je doma máte. Jak zvládnout praní záclon, abyste zachovali jejich stále dokonalý vzhled a nedošlo k jejich poškození? Možnost vyprat je doma existuje, ale rozhodně to není stejné, jako když perete oblečení, ve kterém běžně chodíte. Jsou tu pravidla, která je třeba dodržovat. My vás celým postupem provedeme krok za krokem.

Namočte je do vody

Prvním krokem je namočení vašich záclon do vody. Ta by měla mít pokud možno správnou teplotu, která činí 35 až 40 stupňů Celsia. Tu doporučujeme pokud možno dodržet. Do této vody následně přidáte asi 500 gramů běžné kuchyňské soli, kterou ve vodě rozpustíte. Následně do tekutiny vložíte své záclony a necháte je asi 1,5 hodiny namočené.

Záclony opláchněte

Po tom, co uplyne doba, co jsou namočeny ve vodě, se můžete pustit do jejich opláchnutí. I tady pozor na teplotu vody, který by neměla být příliš horká. Hrozí zde jak riziko možného sražení, tak je zde také riziko toho, že by mohly textilie zežloutnout. Pokud by voda měla v rozmezí 35 až 40 stupňů Celsia, je to jenom dobře.

Znovu do vody

Při praní záclon nelze vynechat ani postup jejich bělení, když jsou opláchnuté, připravte si opět nádobu s vodou o požadované teplotě, do které nyní přidáte bělidlo. A to v množství jedné lžíce na jeden litr. Nebo podle návodu. A do této vody záclony opět namočíte. Nechte ve vodě několik desítek minut a potom by mělo následovat opět jejich opláchnutí zcela čistou vodou, aby se všechny chemikálie odstranily.

Už jenom uschnout

Následný krok je jednoduchý – stačí nechat záclony uschnout. Rozhodně nepatří ani do sušičky, ani ven na přímé slunce. Měly by být sušeny přímo na garnýži, na vašich oknech. Než je pověsíte, snažte se je dostatečně, ale šetrně vyždímat v ruce.

Jak prát závěsy z bavlny nebo syntetických materiálů?

Pokud se rozhodnete i proto, že vyperete také závěsy, tak ty budou obvykle z bavlny, nebo ze syntetiky. Postup je na rozdíl od praní záclon podstatně jednodušší. Řiďte se podle toho, co se píše na štítku. Některé tak mohou klidně do pračky, stejně jako do sušičky. Jediným rizikem mohou být přehyby, které se však postupem času srovnají.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]