Dodržovat pitný režim je důležité. Kolik vody však vypít, abychom neškodili zdraví

Dodržování pitného režimu je důležité. Vypít se doporučuje dva až tři litry vody za den. Nicméně vždy záleží nejen na věku, ale i pohlaví, tělesné váze, fyzické aktivitě a dalších aspektech. Důležité je i to, kolik člověk přijme vody ze stravy, kolik soli či bílkovin.

O množství vody, kterou váš organismus potřebuje rozhoduje i vlhkost a teplota prostředí. Existuje jednoduché měřítko, jak vypočítat potřebný příjem vody – vydělte svou váhu číslem osm a získáte počet sklenic, které byste měli v průběhu dne vypít.

Když je vody příliš

Nadměrný pitný režim je škodlivý. Zatěžuje totiž organismus, především ledviny, ale trpí i játra, srdce a mozek. Přílišné pití tekutin způsobuje zavodnění a mohou vznikat nepříjemné otoky. Zavodnění je způsobeno tím, že ledviny nestíhají filtrovat a tekutina tak zůstává v tkáních a buňkách. To, zda pijete málo je možné poznat podle barvy a zápachu vaší moči. Měla by být velmi světlá a bez zápachu. Ovšem pokud je už úplně jako voda, také to není dobře.

Pitný režim podle ročního období

V měsících, kdy je chladnější počasí, se pitý režim liší. Při vyšších teplotách má člověk potřebu vypít více tekutin, než na podzim či v zimě. Člověk se v zimních měsících i méně potí a méně tekutin ztrácí. Během chladných měsíců je naprosto v pořádku snížit příjem vody. Navíc podzim a zima jsou období horkých polévek, což je také tekutina, zvlášť vývary.

Jak se projeví nedostatečný pitný režim

To, zda pijete dostatek tekutin lze poznat, jak jsme již psali výše, podle barvy a zápachu moči. Ale také podle suché pokožky a suchých rtů. Mnohdy si může tělo o hydrataci říci i škytavkou, zejména po jídle. Pocítit na sobě můžete i únavu a pokles duševní výkonnosti. Dehydratovaný organismus nezřídka žádá o vodu i bolestmi hlavy, až migrénami. Trápit vás může i zácpa, tvorba močových a ledvinových kamenů, infekce močových cest.

Věděli jste: že jen běžným fungováním vašeho těla se denně zbavujete až 8 sklenic vody? S každým vaším výdechem se uvolňuje nejen vzduch, ale i část vody, za den jsou to cca 2 sklenice vody. Střeva a ledviny potřebují pro správné fungování až 4 sklenice vody za den. Vaše pokožka uvolní přes póry přibližně 2 sklenice tekutin za den a je to právě voda, která zlepšuje vzhled a stav pokožky. Do pitného režimu se počítají i tekutiny z jídla. Při sportování se množství vypité vody zvyšuje.

Fotografie: Pixabay