Domácí ekologické čističe jsou hitem. Stačí obyčejný ocet, šťáva z citronu, nebo třeba sůl

Žijeme v době, kdy je kladen stále větší důraz na ochranu přírody. Pokud nechcete využívat chemii, zkuste ekologické čističe. Nemáme na mysli ty, které stojí mnoho peněz a které koupíte ve specializovaných obchodech. Máme na mysli takové varianty, které si můžete snadno vyrobit i doma. A co je k tomu potřeba? Vlastně nic zvláštního. Stačí jenom pár surovin, které má doma každý. Jak je smíchat a co s nimi vyčistíte?

Čištění oken

Na co kupovat drahé přípravky, když si lze jeden ještě lepší vytvořit z pár věcí, co máte doma. Stačí jenom 3 sáčky černého čaje a 2 dcl teplé vody. Čaj nechte klasicky louhovat a poté použijte. Budete překvapeni, jak velkou sílu tento ekologický čistič má.

Čištění koupelny

Čističe koupelen jsou dnes plné chemie a jejich účinnost není nijak velká. Jak si s tímto problémkem poradit? Zkuste ekologické čističe. Vytvoříte je kombinací octu a saponátu na nádobí, v poměru 1:1. Do daného roztoku už jenom namočte houbičku a můžete použít. Uvidíte, že všechny nečistoty v koupelně budou minulostí.

Čištění dřezu

Trápí vás nepříjemné kapky vody, které zůstávají na vašem dřezu? Odstranit je můžete velmi jednoduše. Plně vám postačí šťáva z citronu, která dokáže vodní kámen snadno rozpustit. Váš dřez bude dokonale čistý. Pokud nemáte po ruce citron, lze použít alternativu v podobě kyseliny citronové s trochou vody.

Vodovodní baterie

Je na nich usazený vodní kámen a vy nevíte co s nimi? I tady je pomocníkem ocet. Namočte do něho klasický hadřík a ten následně položte na vodovodní baterii a nechte pár minut působit. Hadřík odstraňte, potom baterii omyjte čistou vodou a bude opět dokonalá.

Kalíšek na zubní kartáček

Je špinavý od zubní pasty, od vodního kamene, popřípadě od dalších nečistot? Pokud ho chcete mít opět dokonale čistý, můžete ho na pár hodin namočit do směsi vody a octu. A nebo ještě lépe – vezměte ho a vložte ho do myčka nádobí. Po vyndání bude opět jako nový. Zkuste to.

Toaleta

Je špinavá a vy ji chcete mít nejenom dokonale čistou, ale také bez bakterií? Pokud ano, použijte ocet. Celou lahev nalijte do nádobky s vodou na splachování. Zde nechte působit asi hodinu, čímž se eliminují všechny nečistoty, co jsou zde. Potom spláchněte a záchod opět asi hodinu nepoužívejte. Tím vyčistíte nečistoty jak v celé míse, tak hlavně odstraníte i usazeniny umístěné dole ve vodě.

Toaletní štětka

Chcete ji vyčistit, ale přijde vám nehygienické mýt ji klasicky? Potom vezměte opět ocet, který také patří mezi ekologické čističe. Stačí ho nalít do nádobky, kde je toaletní štětka umístěna. Nechtě několik desítek minut působit a poté ocet vylijte. Jak nádobka, tak i toaletní štětka budou bez bakterií a také bez nečistot.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]