Drogerie, ale i super a hypermarkety jsou plné čisticích prostředků všeho druhu. Všechny sice prošly různými certifikacemi a splňují evropské normy, ale s jejich bezpečností to přeci jen není nijak horké. Když se podíváte na jejich přebaly, najdete výčet chemikálií, o nichž jste v životě neslyšeli, a také seznam bezpečnostních doporučení.
Co dělat, když se vám přípravek dostane na kůži, na oblečení, do oka, do nosu nebo do úst. Prakticky vždycky máte vyhledat lékařskou pomoc.
A tucet dalších varování se týká dětí. Čisticí přípravky se jim nesmí dostat do ruky, ale děti se jich nesmí ani nadýchat. Ale jak to máte udělat, pokud domácnost pravidelně uklízíte a výpary z čistidel jen tak samy od sebe nezmizí, to vám nikdo neporadí.
Řešení je přitom jednoduché. Stačí se vykašlat na drahou průmyslovou chemii a používat přírodní čisticí prostředky. Jsou levnější, stejně účinné, ale hlavně bezpečné.
Praní prádla
Na praní prádla není nic lepšího, než poctivé a kvalitní starosvětské mýdlo. Věděly to naše babičky i prababičky. Mýdlo je totiž podstatně šetrnější než moderní prací prostředky, a to i látkám i životnímu prostředí.
Samo o sobě však neumí rozzářit barvy prádla tak hezky jako chemické přípravky. A tak musíte mýdlu trochu pomoci, například kapkou vinného octa pro barevné prádlo a špetkou jedlé sody pro bílé. Krásnou vůni dodá vypranému prádlu pár kapek esenciálního oleje.
Podlahy a dlaždičky
V koupelně, kde pravděpodobně máte pračku, ještě chvíli zůstaneme. Právě koupelna je totiž jako nejvlhčí a nejteplejší místnost v domácnosti tradičně líhní bakterií a plísní všeho druhu. Můžete s nimi zatočit Savem nebo jinou drastickou chemií, anebo můžete využít šetrnější prostředky. Třeba jedlá soda, ocet, kyselina citronová a esenciální oleje.
Jedlá soda spolu s kyselinou citronovou, kterou můžete ve velkém balení koupit coby bílý krystalický prášek v lékárně či drogerii, abyste nemuseli drhnout koupelnu citronem, si skvěle poradí s vodním kamenem a dalšími usazeninami.
Octová voda vás zbaví všech možných bakterií, virů a plísní. Antibakteriální účinek mají také oleje, esenciální olej však můžete využít až na závěr celého úklidu k provonění domácnosti.
Na vytírání podlahy můžete využít směs výše uvedených látek, respektive jejich roztok ve vodě. Jedlá soda má silný bělící účinek, zatímco kyselina citronová je efektivnější v odstraňování nečistot.
Vinný ocet je univerzální čisticí prostředek. Jejich kombinací se zbavíte prakticky všech nečistot v domácnosti, pokud nemáte na podlaze skvrny od motorových olejů a různých technických přípravků. Napodruhé vytřete vodou s vonným olejíčkem a máte vyhráno.
Usazeniny a zaschlá špína
Sporák, trouba a další kuchyňské náčiní mohou být při úklidu pěkný oříšek. I tady si však vystačíte s výše uvedenými pomocníky. Silný roztok kyseliny citronové dokáže po dvaceti minutách působení rozpustit prakticky jakoukoli zaschlou kuchyňskou špínu. A kdyby první várka nestačila, stačí zašpiněné místo natřít roztokem ještě jednou. Usazeniny pak jednoduše setřete.