Použijte na okurky hnojivo z borovicového jehličí a nebudete stíhat sklízet jejich úrodu

Fotografie: Depositphotos

Zalévejte své okurky „hnojivem“ z borovicového jehličí a i slabé rostliny rychle porostou. Vyrobte si tuto účinnou tinkturu za pár minut.

Česko je země, která je proslulá svými nakládanými okurkami. Nakládat lze ale doslova cokoli – zeleninu, ovoce i houby. Nejoblíbenější jsou však samozřejmě okurky na zavařování, které se pak skladují ve spížích a konzumují jako příloha k večeři po celý rok. Aby se okurek urodilo opravdu dostatečné množství i ve vaší zahrádce, stojí za to přihnojit je tinkturou z jehličí borovice.

Benefity borového jehličí

Bezplatné a snadno použitelné hnojivo z borového jehličí má na domácí zahradě mnoho výhod. Mladá borovice (větve i jehličí) obsahuje mnoho užitečných stopových prvků, biologicky aktivních látek, které obnovují i ​​nemocné rostliny. Působí blahodárně na okurky, a navíc zabraňují tvorbě plísní, což je při pěstování okurek poměrně rozsáhlý a častý problém. Složky obsažené v pupenech a jehličí mají protizánětlivé, antibakteriální účinky a antiseptické, expektorační a diastolické vlastnosti.

Připravte si nálev z jehličí

Nasbírejte si plnou litrovou sklenici mladých větviček a jehličí. Zalijte je litrem vody a přiveďte k varu. Nechte je provařit na středním plameni asi po dobu 10 minut a poté odstavte a nechte je jeden den vyluhovat. Vznikne vám matečný roztok, který lze skladovat na tmavém místě ve sklenici s uzavřeným víčkem po dobu až 2 měsíců. Časem se na povrchu vytvoří modrozelená plíseň, která ale není pro rostliny vůbec nebezpečná, naopak je dokonce užitečná.

Fotografie: Freepik

Pro použití si zřeďte 4 polévkové lžíce tohoto hnojiva na jeden litr teplé vody. Vezměte si lahev s rozprašovačem, do které roztok nalijte, a nastříkejte ho na listy okurky z obou stran. Pro dosažení optimálních výsledků je dobré použít hnojivo také jako zálivku přímo do hlíny. Jeden šálek hnojiva na rostlinu vám bude bohatě stačit. Zalévejte jím jednou za dva týdny a výsledek se brzy dostaví!

Další využití mladé borovice

Když už jsme u borovice, možná vás také láká příprava borovicového sirupu. Za tímto účelem sbírejte mladé výhonky borovice plné pryskyřice. Doma je důkladně omyjte a vložte do sklenice. Poté je třeba výhonky posypat cukrem v poměru 1:1 a umístit je na dva až tři týdny na okenní parapet. Tento sirup vydrží v lednici až rok a je vynikajícím a originálním doplňkem dezertů.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]