Hranolky připravené v mikrovlnné troubě. Lahodná alternativa smažené pochoutky skoro bez tuku

Hranolky v mikrovlnné troubě mohou bez problémů konkurovat těm z rychlého občerstvení. Jejich vzhled, chuť ani aroma si s nimi v ničem nezadají.

Když se řekne nezdravé jídlo z rychlého občerstvení, polovinu lidí napadne burger a druhá polovina okamžitě zmíní hranolky. Hodně lidí si na nich pochutnává moc rádo, ale zároveň vědí, že tím svému zdraví moc neprospějí. Existuje ale alternativa, která si chutí hranolek s těmi z fastfoodu vůbec nezadá. Neobsahuje téměř žádné tuky a na přípravu stačí pár minut. Právě tuto zdravější alternativu smažených hranolek vám dnes chceme představit.

Suroviny na jednu porci

  • 3 brambory
  • Lžička oleje vhodného na tepelnou úpravu
  • Černý pepř podle chuti
  • Sůl podle chuti
  • Paprika podle chuti
  • Granulovaný česnek podle chuti
  • Koriandr podle chuti

Příprava

Brambory nejprve oloupejte a nakrájejte na požadovaný tvar. mohou to být hranolky, nebo také třeba plátky. Dejte je do misky se studenou vodou na několik minut odležet. Voda totiž odplaví přebytečný škrob, který by se na povrchu hranolků pálil a slepil by je k sobě. Po uplynutí pár minut hranolky z vody vyndejte na papírovou utěrku a povrch hranolků osušte. Tak si pojistíte jejich křupavou kůrku.

Kousky brambor zbavené přebytečné vlhkosti pak dejte do suché misky. Přidejte k nim pepř, sůl, papriku, česnek a koriandr. Hranolky promíchejte. Pak přikápněte lžičku oleje vhodného na tepelné úpravy a znovu důkladně pro míchejte.

Cílem je, aby na každém hranolku ulpěla trocha koření i tuku. Připravte si nádobu vhodnou do mikrovlnné trouby a můžete ji vyložit i pečícím papírem a přesypte do ní hranolky.

Mikrovlnku zapněte na maximální výkon a brambory vařte 5 – 8 minut. je možné, že tento krok budete muset několikrát zopakovat, protože hranolky nebudou napoprvé hotové. Během této doby si připravte nějakou chutnou omáčku. První, co vás asi napadne, je dát si trochu tatarské omáčky. Druhou možností je jednoznačně kečup a po hořčici moc lidí asi nesáhne. Zkoušeli jste ale někdy smíchat lžíci majonézy, lžíci kečupu a lžičku hořčice?

Pár tipů na závěr

Koření můžete měnit podle své chuti a podle své chuti můžete přidat i malinko oleje. Pořád na tom budete ve srovnání s fastfoodem velmi dobře. pokud nedůvěřujete mikrovlnce, můžete použít i klasickou troubu, kterou zapnete na 200 stupňů. Hranolky normální velikosti by měly být hotové za 15 – 20 minut. pokud máte chuť na nějaký jiný dip, zkuste smíchat dva díly tvarohu s jedním dílem majonézy a přisypat nasekané bylinky.