Dle statistik jednotek ZZS patří popáleniny a úrazy teplem k těm nejčastějším domácím úrazům. Důvodů je vícero a každý z nich vyžaduje trochu jiný postup.
Obvyklými případy jsou horké kapaliny jako voda nebo olej. Dále pak horké povrchy, tedy trouby, žehličky a varné desky. V neposlední řadě pak chemikálie a horká pára. Patříte-li mezi osoby, které něco takového potkalo, potvrdíte i okamžik absolutní paniky. V závislosti na konkrétní příčině je pak nutné podniknout adekvátní kroky. Špatným přístupem je totiž možné snadno situaci ještě zhoršit, tedy přivodit další zdravotní problémy jak sobě, tak i okolí, říká doktor Modern Weng.
Základní rozdělení
Podle příčiny popálení rozdělujeme zranění na chemické, tepelné a elektrické. Podle hloubky a souvisejícího vývoje se pak dělí na 4 stupně.
Popáleniny 1. stupně
Jsou tím nejméně závažným typem, protože zůstávají na povrchu. Zasažené místo tedy zčervená, přijde jasný pocit štípání i zvýšení lokální teploty. Nejlepší první pomocí je tu okamžité ochlazení zasaženého místa pod proudem studené vody po dobu 20 minut. Slabé popáleniny tohoto stupně neprochází hojením.
Popáleniny 2. stupně
Provází je známky 1. stupně, a navíc se objevují puchýře naplněné čirou tekutinou, které jsou také velmi bolestivé. I zde se používá studená voda, konkrétně ponoření spáleného místa. Puchýřky s tekutinou se nepropichují ani jinak nelámou, neboť samy odezní.
V případě výrazné bolestivosti a velikosti je propíchněte sterilní jehlou. Je třeba to dělat ve zcela sterilním prostředí, jinak hrozí riziko superinfekce. Na popáleniny tohoto typu se následně přikládá sterilní obvaz.
Popáleniny 3. a 4. stupně
U popálenin 3. stupně se objevují puchýře plné červené tekutiny s nádechem krve. Jsou samozřejmě závažnější než předchozí stupně. U posledního stupně jsou zničeny všechny vrstvy kůže, pravděpodobně zasaženy i další vrstvy tkáně. Tedy svalovina, cévy, nervy, někdy i kosti. Právě kvůli poškození nervů nemusí nutně způsobovat bolest. Samy se neregenerují, hojení je možné pouze na základě chirurgického zákroku.
Chemické
Prvním krokem po kontaktu s chemickou látkou způsobující popáleniny je okamžité svléknutí veškeré zasažené látky. Zasažené místo pak oplachujte po dobu 30 minut vodou.
Hořící plameny
Při zasažení plamenem se nepokoušejte oběti svléknout oděv v případě, že je citelně přilepený či připečený ke kůži. Do příjezdu záchranky nebo hospitalizace pokropte místo studenou vodou. Stejnou funkci mohou zastat i obvazy namočené ve studené vodě.
Spálení elektřinou
Popálení vlivem elektřiny funguje odlišně, než předchozí případy. Poskytovaná pomoc je tedy také jiné. Jde o vážný úraz, který zraňuje v místě vstupu a také hluboko, tedy na vnitřních orgánech. Lze se snadno setkat dokonce i se zástavou srdce. Bez ohledu na zdánlivou závažnost musí být oběť takového zranění vždy převezena do nemocnice. Než se postiženého dotknete, vypněte zdroj energie, odstraňte kabely a používejte gumové rukavice.
Doporučení pro domácí popáleniny
Během první pomoci u popálenin nepoužívejte potravinářské výrobky. Máme na mysli olej, máslo, med, vaječný bílek, jogurt či mouku. Stejně tak nepoužívejte masti, pudry, náplasti, rivanol či peroxid vodíku. Vaším největším spojencem je studená voda – pozor, nikoli led. Ten může přílišným chladem poškodit samotnou tkáň a situaci tak pouze zhorší. Myslete také na domácí lékárničku, vybavte ji přístroji, obvazy a také analgetiky.
Zdroj: Healthline, Healthline
Napište komentář