Jak ozdobit strop pomocí mandala šablony

V prvé řadě si vysvětlíme, co to vůbec mandala je. Než se pustíte to zdobení, ať si umíte vybrat pro svůj interiér konkrétní mandalu. Jedná se v podstatě o obraz tvořený do kruhu. Jenže nejde o jen tak obyčejný obraz. Mandaly mají prokazatelný vliv na psychiku člověka a životní prostředí. Momentálně jsou mandalové principy velmi zajímavým předmětem vědeckých výzkumů. Mandala označuje hned několik forem.

Jedna se týká umění, kdy se jedná o obraz ve tvaru kruhu. Mandaly jsou oblíbené napříč celým světem a vytvářely se již v dávných dobách. Dalo by se říci, že každá kultura měla své mandaly. Známy jsou mandaly buddhistické, tibestké, křesťanské, egyptské, řecké, slovanské, indiánské, indické, keltské, alchymistické, vědecké, moderní a další.

Druhá forma významu slova mandala se váže k označení tibetských buddhistických obrazů, které jsou sypané z barevného písku. Buddhističtí mniši je vytvářejí v rámci náboženského rituálu. My však dnes zůstaneme u kreslené formy.

Pokud si chcete strop nebo stěnu ozdobit mandalou, musíte si vybrat pro ní vzor, který vás oslovuje. Totéž platí o barvách, které se vám budou líbit a ladit s interiérem. Kreslit mandalu ručně bez předlohy by vám dalo určitě zabrat. A pokud nepatříte k těm zručnějším, pak uděláte lépe, když si koupíte šablonu. Pak už je to snadné.

Jak nakreslit mandalu

  • Vyberete místo, kam mandalu chcete umístit. Může to být strop, ale klidně i stěna v obývacím nebo jiném pokoji

  • Musíte si připravit vše, jako u malování – štětec, barvu, šablonu, nějaký suchý hadřík, lepicí pásku na šablonu a sprej, který zajistí lepší přilnavost šablony ke stěně

  • Vytvořte si pomocí lepicí pásky nebo tužky body do kruhu, pro umístění šablony

  • Pak odmontujte kryt lustru

  • Nastříkejte na šablonu speciální sprej, pro lepší přilnavost ke stěně

  • Šablonu přilepte pomocí lepicí pásky na strop a uhlaďte ji

  • Válečkem vymalujte podklad, pro lepší uchycení barvy – pak můžete nanášet vámi zvolené barvy

Malování mandaly pomocí šablony

Obrázky: cuttingedgestencils.com