Jak se správně starat o pokožku a předcházet tak jejímu ochabnutí a předčasnému stárnutí

Fotografie: Freepik

Na pevnost pokožky má vliv hned několik faktorů. Věk, ale také neustálé výkyvy hmotnosti se na ní negativně podepisují. Ztrátu pevnosti je ale možné kompenzovat.

Nejproblémovějšími partiemi, kde bojujeme s povislou kůží, je oblast očí, dekoltu a břicha. Existuje řada přírodních produktů, která nám pomůže k tomu, aby naše pokožka byla pevná. Základem je dobrá hydratace během dne, ale i během noci. Dopomoci nám k tomu může pleťová voda, krém proti vráskám nebo noční hydratační krém.

Pružnost pokožky lze také udržovat dostatečnou a kvalitní výživou nás samotných. Jídelníček by měl být bohatý na potraviny obsahující vitamíny, jako je například kyselina askorbová.

Nejčastější příčiny nedostatečné pružnosti pleti

Ochabnutí pokožky patří k přirozeným procesům během stárnutí. Proces bude rychlejší, pokud se nadměrně vystavujeme slunečním paprskům, holdujeme kouření, nezdravému stravování nebo nadměrné konzumaci alkoholu.

Negativní vliv na naši pokožku má také rychlý úbytek hmotnosti. Nadbytečný tuk v těle poškozuje kolagenová a elastinová vlákna a kůže není během hubnutí schopná regenerace. Tento jev se obvykle řeší kosmetickým zásahem ze strany doktorů. Stav pokožky ovlivňuje také těhotenství, obzvláště pokud žena odnosila a porodila více dětí najednou. Schopnost pokožky znovu získat pružnost závisí na věku.

Fotografie: Freepik

Na stav naší pokožky mohou mít vliv i různá onemocnění. Ochabnutí kůže může způsobit kožní lymfom, který je charakterizovaný svěděním a výskytem skvrn nebo hrudek na kůži. Lidé s tímto onemocněním často jako doprovodný jev popisují povislou kůži v oblasti loktů a kolen. Za povislou kůži může také dědičné onemocnění pojivové tkáně, EDS. Pacienti, kteří touto nemocí trpí, mají nedostatek kolagenu, který se často projevuje poklesem kůže v oblasti obličeje.

Přírodní produkty pro podporu pružnosti

K tonizaci pokožky se doporučuje využít síly aloe vera. Hodí se k ošetření obličeje, ale i celého těla. Obsahuje kyselinu jablečnou, sloučeninu, která zlepšuje pružnost kožní tkáně. Na obličej a krk opatrně naneseme dužinu vyjmutou z rostliny, rozmasírujeme a necháme působit 20 minut. Poté obličej opláchneme vlažnou vodou.

Proti hlubokým vráskám a projevům ztráty elasticity je ideálním bojovníkem vaječný bílek v kombinaci s medem. Smíchané ingredience aplikujeme na místa s povislou pokožkou a necháme působit 20 minut. Následně opláchneme studenou vodou, která nám dopomůže zpevnit tkáně.

Fotografie: Depositphotos

Vhodná je také masáž olejem, která pokožce dodává pevnost a pružnost. Pro tyto účely nám perfektně postačí olivový olej, protože obsahuje vitamín E a A. Dvě polévkové lžíce naneseme na oblast obličeje a krku. Olej necháme působit 10 minut a poté opláchneme vlažnou vodou. Použít lze také olej kokosový nebo rozmarýnový. Kokosový olej je ideální v kombinaci s mletou kávou, která chrání pokožku před oxidačním stresem. Také je výborným pomocníkem při odstraňování odumřelých buněk pokožky.

Ztráta pevnosti pokožky se řadí mezi doprovodné jevy procesu stárnutí. Jak si zajistit, aby naše pokožka vydržela pevná co nejdelší dobu?

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]