Pěstování rajčat není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Stačí se držet pár zásad a velká, šťavnatá rajčata zvládne vypěstovat každý.
Cena zeleniny v poslední době velmi rychle stoupá. Není proto nic jednoduššího, než si alespoň základní druhy začít pěstovat doma sami. Základním a na péči jednoduchým druhem takovéto zeleniny jsou rajčata. Jejich pěstování není náročné ani na práci, ale ani na potřebný prostor. K pěstování Vám stačí obyčejný balkon, a to dokonce i v bytovce. Jak na to a co Vám zaručí bohatou sklizeň, se dozvíte v následujícím článku.
Výsadba a raná péče
Výsadba je základ. Pokud věnujete dostatečnou péči tomuto kroku, ušetří Vám to spoustu zbytečné práce a přinese požadované množství plodů v ideální kvalitě. Při výsadbě se ujistěte, že máte dostatečně silné rostliny, se silnými kořeny.
Sazenice rajčat by měly mít tmavě zelené listy. Výsadbu provádíme od konce dubna do konce května. Vybírejte slunné místo. Před výsadbou udržujte kořeny rajčat vlhké. Rajčata zasazujeme v dostatečné vzdálenosti, do půdy obohacené o humus. Ihned po vysazení rajčata zalejeme.
Keříky rajčat by měly dosahovat maximální výšky 150 cm. Je potřeba je pravidelně zkracovat, jinak živiny, které potřebujeme do plodů, bude rostlina vkládat do stonků a listů. Rajčata je potřeba pravidelně prostřihávat, aby byl do keře dostatečný přísun slunečního světla. Rajčata zaléváme zásadně do půdy, nikdy nestříkáme vodu přímo na listy. Pravidelné zavlažování nám zajistí, že plody budou hladké a nebudou na nich vznikat praskliny. Pro lepší a bohatší úrodu rajčata pravidelně hnojíme.
Potřebná prevence před škůdci a plísní
Hnojivo se doporučuje během růstu střídat. Zajistíme si tak větší a chutnější plody. Ideální je nakoupit si speciální hnojiva, která odpovídají fázi růstu rajčat. Kromě zkracování do výšky je potřeba také odstraňovat stonky, které rostou přímo u země.
Tyto části rostliny jsou velmi náchylné k chycení plísně a mohly by nám tak negativně ovlivnit celý keř. Zalévání rajčat nadbytečným množstvím vody také přispívá k tvorbě prostředí bohatého na plísně.
Je také potřeba chránit rostlinu před škůdci a chorobami. Pro tyto účely existuje velká řada sprejů, které koupíme v každém zahrádkářství. Během aplikace se vždy musíme ujistit, že sprej aplikujeme na spodní stranu listů.
Pokud se chceme vyhnout zbytečné chemii, lze si přípravek proti chorobám napadajícím rajčata vyrobit doma. Stačí k tomu smíchat mléko s vodou v poměru 40:60. Tento roztok nám poslouží nejen pro ochranu rajčat, ale je vhodný také na okurky nebo dýně. Jednou za týden je vhodné rostliny postříkat také odvarem z cibulových slupek.
Zdroj: GardeningKnowHow