Česnek je pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálů velice blahodárný pro náš organismus. Abyste jej nemuseli neustále loupat a kupovat, je možné ho i zamrazit. A pokud to uděláte správně, nenarušíte tímto procesem nikterak jeho chuť ani konzistenci. Jak tedy na to?
Metody zamrazovaní česneku
Než se pustíte do zamrazování česneku, vždy se přesvědčte, že jeho stroužky jsou čerstvé, šťavnaté a nejsou poškozené plísní, či hnilobou. Zde jsou základní možnosti, jak česnek zamrazit:
- Zmrazení celých česnekových cibulí: jednotlivé česnekové stroužky nemusíte loupat, postačí, když celou cibuli i se slupkou zabalíte důkladně do potravinové fólie a dáte do mrazáku. Takto vám vydrží až do zimy v zcela neporušeném stavu.
- Zmrazení jednotlivých stroužků česneku: oloupejte řádně všechny česnekové stroužky a umístěte je do plastového sáčku, který je vhodný k zamrazování. Pak uchovávejte česnek v mrazáku tak dlouho, než jej budete potřebovat. Vhodné je na plastový obal napsat nesmazatelnou fixou datum, kdy česnek do mrazničky vkládáte.
- Zmrazení lisovaného česneku: jednotlivé oloupané česnekové stroužky prolisujte a směs umístěte do formy na led. Pak dejte do mrazáku ztuhnout, následně jednotlivé česnekové kostky vyjměte a přendejte do plastového sáčku, který je určený k zamrazování.
Zamrazte česnek do omáčky
Díky tomuto receptu docílíte velice chutné omáčky s česnekem, kterou postačí jen vyjmout z mrazáku a prohřát. Skvěle se hodí například do těstovin, salátů, nebo polévek. Jaké suroviny potřebujete k zhotovení česnekové omáčky? Připravte si: 100 mililitrů slunečnicového nebo olivového oleje, 7 stroužků česneku, petržel, kopr. Petrželku a kopr omyjte a pokrájejte nadrobno, můžete i rozmixovat. Oloupané česnekové stroužky očistěte a prolistujte. Vše v míse smíchejte spolu s olejem a směsí naplňte formičky na led.
Pozor na intenzivní česnekové aroma
Ať budete česnek skladovat jakkoliv, vždy jej dejte do mrazáku mimo jinou zeleninu, nebo ovoce. Jeho intenzivní aroma by mohlo proniknout i do jiných potravin. A obzvlášť u mraženého ovoce byste z toho neměli velkou radost.
Další možnosti, jak uskladnit česnek
Česnek lze uskladnit i jinými metodami než jen mrazením. Jednou z možností je ho naložit do skleněné nádoby se slunečnicovým, nebo olivovým olejem. V takovém stavu vám vydrží velice dlouhou dobu. Možností je i jeho usušení. Celé česnekové hlavy omyjte a ponechejte asi sedm dní na suchém a temném místě proschnout.
Jeho chuť bude mnohem intenzivnější. Skvělý je česnek i prolisovaný s bazalkou, parmazánem, piniovými oříšky a olivovým olejem. Takto vyrobíte výborné pesto na těstoviny, které skladované v lednici přečká dlouhé týdny. Pakliže neplánujete oloupané stroužky česneku skladovat dlouhé dny, co nejdříve je spotřebujte.
Fotografie: Freepik, Depositphotos