Jednoduchý zákusek – Pokaždé jinak

Občas máme náladu vyhrát si i se složitějším zákuskem, ale jindy jsme rádi, když vymyslíme něco chutného a hlavně rychlého. Především, pokud jsme den trávili v zaměstnání a posléze jsme stihli uklidit a zapnout pračku. Určitě vám nejsou cizí zlepšováky typu hrníčková buchta, buchta z mikrovlnné trouby a podobné recepty. I ten dnešní je poměrně známý a přesto jej můžete pokaždé udělat jinak. Jde o zákusek, kde budete potřebovat oplatky, zakysanou smetanu, puding (nemusí být), čokoládu, káva, nějaký druh polevy a popřípadě i ovoce. Nebudu vás napínat a jdeme na to.

Potřebné ingredience

  •  2 balení sušenek
  • Dva kelímky zakysané smetany
  • Puding nebo velký jogurt
  • Marmeláda, ovoce, želatina či čokoládová poleva
  • Instantní káva nebo ovocná šťáva

Postup přípravy

Do hrníčku si dáme lžíci kávy a zalijeme horkou vodou. Postavíme si bokem a připravíme formu, do které budeme zákusek vrstvit. Na dno formy nalijeme trochu kávy a poklademe sušenky. Místo kávy můžeme udělat ovocnou variantu a na dno formy nalít trochu ovocné šťávy. Vymačkaný pomeranč, ananas nebo šťávu z kompotu. Tekutiny nedáváme příliš, aby se sušenky nerozmáčely. Měly by být jen vlhké.

Následně si na sušenky dáme náplň. Opět podle toho, zda se jedná o ovocnou variantu či kávovou. Použijeme buď marmeládu, nebo čokoládovou  polevu (luxusní je například PIKAO)–  případně prostřídáme v druhé vrstvě a můžeme dát obojí. Čokoláda se s některými druhy ovoce nebije.

Tuto náplň přiklopíme opět sušenkami, které pokapeme kávou či ovocnou šťávou, podle toho, čemu jsme dali přednost. Na sušenky dále navrstvíme zakysanou smetanu smíchanou s pudingem nebo jogurtem. Jogurt či puding může být i v určité příchuti. Na tento krém nasypeme strouhanou čokoládu a celý postup ještě jednou zopakujeme. Nahoře bude tedy strouhaná čokoláda. U nás ovocné varianty nemají moc velký úspěch, proto dávám přednost kávovo – čokoládové variantě. Zákusek dáme do lednice a krájíme na druhý den.

Náš tip: Mezi sušenky můžete vkládat místo marmelády ovoce a třeba i želatinu. Základ jsou vždy sušenky, zakysaná smetana, puding či jogurt, čokoláda. Ten zbytek už je čistě na vaší fantazii. Výborná varianta je i karamel – koupený hotový nebo vyrobený z kondenzovaného mléka.

Fotografie publikována se svolením rakratchada torsap Photography/FreeDigitalPhotos.net