Orchidejím se daří na západních parapetech bez přímého slunečního záření, milují vyšší vlhkost vzduchu, protože v běžném prostředí rostou v korunách stromů, nezapomínejte proto dostatečně rosit listy.
Voda se však nesmí dostat na květy, těm by mohla ublížit. Dalším důležitým krokem pro bohaté květy je přesazení jednou za 2-3 roky do většího květníku. Jak správně orchideje přesazovat?
Připravte si:
- větší průhledný květník,
- výsadbový substrát nebo keramzit,
- vodu,
- ostré a vydezinfikované nůžky,
- pinzetu,
- peroxid vodíku, dřevěné uhlí nebo mletou skořici.
Postup přesazování orchidejí
- Před plánovaným přesazováním orchidejí je přibližně 2 týdny nezalévejte, usnadníte si tím přesazování a orchidej si v novém květníku lépe zvykne.
- Připravte si květník s orchidejí a opatrně z něj rostlinu vyjměte.
- Z rozvětvených kořenů odstraňte pečlivě starý a vyschlý substrát, v některých případech kořeny prorostou, nesnažte se je očistit silou, abyste je neponičili.
- Při odstraňování substrátu si prohlédněte pořádně všechny kořeny a odřízněte pomocí čistého a dezinfikovaného nože suché nebo shnilé odnože, postupujte až ke zdravým částem, které na řezu ošetřete peroxidem vodíku, dřevěným uhlím nebo mletou skořicí.
- Vezměte si pinzetu a opatrně odstraňte zaschlé šupinky z kořenů i stonku rostliny, dejte pozor, ať nepoškodíte živou tkáň.
- Pro orchidej vyberte dostatečně velký a průhledný květník, do kterého se vejdou hlavní kořeny, ale dejte do něj také vzdušné kořeny, které nejsou příliš zakřivené. Ostatní ponechte klidně ve vzduchu, stejně je tomu, když orchidej roste v koruně stromu.
- Zasypejte kořeny navlhčeným substrátem vhodným pro orchideje, vyplňte všechny mezery mezi kořeny.
- Po dvou dnech od přesazení zalijte zálivkou a poté zvlhčujte dle potřeby, nezapomeňte zvlhčovat listy pomocí rozprašovače. Můžete také přidat hnojivo vhodné pro orchideje.
- Udržujte v místnosti, kde je orchidej stálou teplotu. V případě nižší vlhkosti vzduchu můžete jednou týdně ponechat orchidej několik hodin v koupelně, kde je vyšší vlhkost vzduchu. Zalévejte opatrně, kořeny nesmí být v permanentním vlhku, vhodnější je dostatečně rosit listy.
Zdroj: Goodhousekeeping