Když přítel poznal, co je žena doopravdy zač, bez váhání ji opustil. Její vleklý problém začal již v období puberty

Fotografie: Depositphotos

Mladá žena se stala alkoholičkou již na prahu dospělosti. Když jí došlo, že potřebuje pomoci, bylo již téměř pozdě. Svůj příběh se rozhodla sdílet, aby zvýšila povědomí o ženském alkoholismu.

Alkohol a jeho konzumace je předmětem celé řady debat a výzkumů. V menší míře dokáže v jedinci uvolnit mentální zábrany a pomoci rozproudit zábavu. Ovšem pokud si na jeho pravidelnou konzumaci zvyknete, vypěstujete si velmi nebezpečnou závislost. Ačkoliv trpí alkoholismem jen v České republice okolo 25 % mužů a 10 % žen, je jako problém (nejen v tuzemsku) často bagatelizován. Aby zvýšila povědomí o ženách alkoholičkách, rozhodla se mladá Dánka sdílet svůj hořký životní příběh.

Její vleklý problém začal již v období puberty

Heidi Purak je dvaatřicetiletá Dánka, která má za sebou velmi temné životní období. Přestože v současnosti již několik let abstinuje, vzpomínky na promarněné roky se jí nepřestávají hořce připomínat. Heidin problém přitom začal zcela nenápadně. S alkoholem se mladá žena poprvé setkala, když vstoupila do období puberty. Ačkoliv jí zprvu nijak nechutnal, konzumovala ho, aby zapadla mezi své vrstevníky. Po nějaké době zjistila, že jí alkohol dodává chybějící sebevědomí.

Fotografie: Unsplash

V mládí totiž Heidi bojovala s obezitou a alkohol jí pomáhal překonat pocity studu a méněcennosti. Když si nalila „skleničku či dvě“, připadala si jednoduše normální. Již v patnácti letech pila alkohol ve větší míře než její vrstevníci, avšak nepřikládala tomu žádnou váhu. V momentě, kdy nastoupila ke vzdělání v učebním oboru kuchař, se její život proměnil v jeden velký večírek. Sama Heidi říká, že ze školy si odnesla dvě vzdělání – stala se kuchařkou a alkoholičkou.

Svým chováním přišla o všechny své blízké

Alkoholismu nicméně naplno propadla po operaci žaludku – tzv. bypassu, kterou se rozhodla podstoupit ve chvíli, kdy se její váha vyšplhala na neuvěřitelných 148 kilogramů. Mladá žena totiž zjistila, že když pije alkohol, hubne rychleji. Netrvalo proto dlouho a Heidi alkoholem zcela nahradila veškerá jídla (denně vypila dvě lahve vodky a tři lahve vína), což později vyústilo v poruchu příjmu potravy. Svoji nemoc však žena před svým okolím dlouho tajila.

Fotografie: Unsplash

Na to, že potřebuje pomoci, přišla až její matka, která ji několikrát našla v jejím bytě opilou do bezvědomí. Ovšem Heidi místo přijetí nabízené pomoci utekla do Turecka. Zde si našla podnájem, získala práci v tamním obchodě se suvenýry, a dokonce si našla i přítele.

Svoji závislost na alkoholu nicméně úspěšně tajila i před ním. Jednoho dne však „vše prasklo“, když muž našel  po bytě 17 poschovávaných a prázdných lahví od vodky. V ten moment mu vše došlo a s Heidi se rozešel.

Mladou ženu rozchod zasáhl, ale na svém chování nehodlala nic měnit. Přestala chodit do práce, neplatila nájem a pouze seděla v bytě a vyprazdňovala jednu lahev alkoholu za druhou. Až v ten moment jí došlo, že potřebuje pomoci. Zavolala proto jediným lidem, kteří jí zbyli – svým rodičům. Ti pro ni okamžitě přijeli, odvezli ji do Dánka a zajistili jí odbornou pomoc. V léčebně nicméně Heidi zažila šok – zjistila totiž, že s alkoholem musí přestat úplně. Do té doby se domnívala, že se jen naučí své pití ovládat.

Fotografie: Freepik

Než stihla Heidi z léčebny utéci, dozvěděla se ale ještě jeden fakt – kdyby v konzumaci alkoholu pokračovala ještě dva roky, zemřela by. Ve světle nových skutečností se proto rozhodla své závislosti zbavit. Cesta za střízlivostí nebyla vůbec jednoduchá, ale Heidi ji nakonec zvládla.

V současné době již několik let abstinuje a doufá, že nepromarnila všechny své životní šance. Vzhledem k jejímu věku (32 let) věří, že se jí podaří založit rodinu a najít spolehlivého partnera, s nímž bude šťastná.

Zdroj: TV2

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]