U cesty ležel kokršpaněl a hlídal igelitovou tašku. Její obsah projíždějícího cyklistu přiměl k pláči

Fotografie: Dquai / Creative Commons / Attribution 2.0

Někteří lidé by neměli mít domácí zvířata. Majitel tohoto psa se zachoval neskutečně krutě. Cyklista, který opuštěné zvíře našel, byl z takové brutality v šoku.

Chování některých lidí je někdy nepochopitelné. V době, kdy máme mnoho útulků i lidí ochotných se postarat o opuštěná zvířata, stále nacházíme případy, kdy se lidé mazlíčků zbavují krutým způsobem. Přitom stačí tak málo. Pokud se o zvíře už nemůžete nebo nechcete starat, předejte ho lidem, kteří se záchranou a péčí o opuštěná zvířata zabývají. Bude o něj postaráno a vy se nevystavujete riziku postihu – jako tento majitel.

Měl slzy v očích, když viděl, co bylo v tašce

Muž si vyjel se svým kamarádem na projížďku na kole. Vedle cesty uviděl něco, co vypadalo jako mrtvý pták. Když však projížděl kolem, zaznamenal pohyb. Přibrzdil tedy a šel se podívat, co to u cesty leží. Hned viděl, že jde o šedočerného kokršpaněla, který ležel v trávě. Ve tváří měl smutný výraz a muži se zdálo, že má v očích slzy.

Pes ležel na igelitovém sáčku, který očichával a olizoval. Když se muž do tašky podíval, nemohl věřit vlastním očím. Ležela v ní čtyři mrtvá štěňátka. Bylo to srdcervoucí „Nemohl jsem uvěřit, že někdo může být tak bez lidskosti, aby udělal něco takového,“ uvedl později šokovaný nálezce. Bylo totiž evidentní, že pes si svá štěňata do igelitky rozhodně nedal sám.

smutný ležící kokršpaněl
Fotografie: Freepik

Štěňata se nejspíše narodila živá

Musel to být jedině jeho krutý páníček, který záhy po tom, co fenka porodila, odvezl ji i se štěňaty na málo frekventované místo a tady je nechal napospas jejich osudu. Fenka se ke štěňátkům přes tašku nemohla dostat, pokud byla živá. Cyklista zkontaktoval záchranáře zvířat i policii. Veterinář, který fenku prohlédl, řekl, že je tři roky stará a štěňata se narodila ten den ráno či během noci.

Spíše věří tomu, že štěňata se narodila živá a zemřela až po porodu. Nejspíš byla živá ještě v igelitové tašce, postupně však zemřela na podchlazení. Po příjezdu se záchranáři snažili štěňata oživit. Někdy může štěně vypadat jako mrtvé, pokud je podchlazené. Když ho zahřejete, můžete ho ještě zachránit. V tomto případě se to však bohužel nepodařilo a ani jedno štěňátko se už neprobralo.

štěně kokršpaněla
Fotografie: Freepik

Za podobné jednání hrozí lidem i stíhání

Fenka byla převezena do útulku, kde je o ni dobře postaráno. Mluvčí útulku poděkoval všímavému cyklistovi a zároveň vyzval veřejnost, aby lidé poskytli informace jim nebo policii, pokud znají majitele psa. Skutek, kterého se dopustil, by mohl být klasifikován jako týrání zvířete a majiteli by pak hrozil trest. Zda se podařilo zadržet člověka, jenž se takto krutě zbavil svého psa a jeho štěňatům nedal šanci na přežití, zatím nevíme.

Někteří lidé nejspíš berou zvířata jako věci, s nimiž si mohou dělat, co chtějí. Naštěstí na takové kruté jednání máme zákony, a proto by si měl každý majitel zvířete uvědomit, že za podobné jednání může být stíhán. Není nic jednoduššího než zvíře, kterého se chcete zbavit, předat do povolaných rukou. Jistě by se našli lidé, již by si štěně tohoto kokršpaněla rádi vzali domů.

Zdroj: The Independent