Krásné pletené ponožky zvládne vyrobit každý díky jednoduchému návodu

Je vám zima na nohy? Pletené ponožky mohou pomoci. Kupovat je nemusíte, protože si je snadno upletete pomocí tohoto návodu, ten je vhodný i pro začátečníky. Potřebovat samozřejmě budete vlnu, pletací jehlice a krejčovský metr. Máte? Pak se pusťte do práce.

Nejprve měření

Jako první proveďte nezbytná měření. A to vaší nohy, aby bylo jasné, jak velká musí být podešev ponožky, ale i to, jak velká musí být její výška. Podle toho, kolik naměříte je třeba uplést základní obdélník. Šířka obdélníku je obvod vašeho chodila, která je zmenšena zhruba o 2 centimetry z důvodu pružnosti vlny.

Optimální velikost pro průměrnou nohu je 28 centimetrů. Na pletené ponožky tak budete potřebovat obdélník o delší straně o délce 28 centimetrů, která bude tvořena ze tří šesticentimetrových pruhů. Kratší strana by měla mít optimálně 18 centimetrů. Takový obdélník bude třeba vytvořit.

Jdeme na to – první řádek

Můžete začít prvními řádky. Těch by mělo být 18, což vám vytvoří správný rozměr. Zde postupně pleťte první vrstvu obdélníku až do chvíle, než dosáhnete požadovaných šesti centimetrů, které má daný pruh mít.

Pokračujeme – druhý řádek

Jakmile jste dosáhli požadované délky, pokračujte v pletení jiným vzorem. Tentokrát je třeba opět dodržet požadovanou délku šest centimetrů. Tedy stejnou, jako u pruhu, tedy řádku prvního.

Finišujeme – třetí řádek

Nyní se zase vraťte ke standardnímu stylu pletení, jako v případě pruhu číslo jedna. Tedy v případě prvního řádku. Ten by měl být jak svým vzorem, tak i velikostí stejný. Tedy opět klasických 6 centimetrů.

Ohněte a sešijte

Základ napletené ponožky máte hotový. Máte připravený základní obdélník, který přeložte delšími stranami k sobě. Nyní vezměte jehlu a vlnu a sešijte dohromady. A to tak, abyste sešili kratší stranu – bude se jednat o špičku a také o stranu horní. Zbude tak pouze jeden otvor, který bude tvořit vstup pro nohu.

Dokončete ponožku

Když máte zašito a ušito, už stačí svou ponožku jenom doladit tak, aby měla požadovaný tvar. Nyní ji vyzkoušejte a pokud sedí tak jak má, nezapomínejte na to, že musíte mít dvě pletené ponožky. A tak se úplně stejným způsobem můžete pustit do tvorby té druhé.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]