Kreativita v každodenním životě

O kreativitě bylo již napsáno spoustu a je fakt, že s tímto se člověk vůbec nemusí narodit. Je to komplexní a mnohovrstvý fenomén, který jen stěží vměstnáme do jednoduchých definic. Projevuje se v různých oblastech i činnostech: v práci, ve škole, v domácnosti. Dá se vyvíjet, posilovat, zlepšovat. Inu žádný učený z nebe nespadl. Kreativita je vlastně schopnost, kdy dokáže člověk prostřednictvím myšlení přijít na něco nového, neotřelého, což je zároveň užitečné a přijatelné pro společnost. A aby to nebylo tak jednoduché, má kreativita celou řadu členění. Od spontánního tvoření, které vzniká z nutkání, inovace až po invenci. Což představuje vysoký stupeň originality. Rozeznáváme také kreativitu uměleckou a vědecko-technickou.

Denně vymyslíme něco kreativního

V podstatě kreativita je všude kolem nás a použít se dá v jakékoliv činnosti. Ať už jste stolař, uklízečka, prodavačka, sekretářka nebo sportovec. Psychologové přišli s tím, že všechny kreativně smýšlející lidi, spojují některé povahové vlastnosti. Bývají velmi flexibilní, mnohdy vidí problémy i tam, kde vlastně nejsou, vychylují se od „normálu“a jejich myšlení je otevřené a připravené přijímat změny. Mívají nechuť k přísnému definování společnosti či normám skupiny, zvlášť pokud je možné nabídnout něco nového. Jsou klenotem a obohacením pro kulturu a umění. Tyto lidi většinou poznáte podle toho, že mají široké záběry zájmu, jsou zvídaví, energičtí, nezávislí. Někdy se může zdát, že chvíli tvoří tohle a pak zase tamto. Potřeby tvorby jsou pro ně něco, jako pro rybu voda. Přináší jim to duševní a hluboké uspokojení.

Originální nápady nechodí na povel!

Avšak nápady se nerodí na povel. Některým lidem se dobře pracuje v noci, jinému brzy ráno a jiný bude oplývat energií a originálními nápady v pravé poledne. Kreativce ubíjí stereotyp a pevný režim. Musí mít pocit volnosti, jako pták. Jestliže nebude takový člověk mít pro svou práci prostor, lehce může tento dar v sobě ubít. Pak ani sebevíce kreativní osobnost nevymyslí nic kloudného. Kreativita se dá podpořit a rozvíjet i pomocí kurzů, které tuto možnost nabízejí. Kreativní člověk se vždy liší od ostatních a to mějte prosím na paměti. Kreativita nemá nic společného s vysokým IQ, vzděláním a skvělými rodinnými poměry. Není to talent daný shůry, ale způsob myšlení! Před vámi leží dvě věci a chodíte kolem nich, aniž by vás napadalo je spojit. A když to kreativec udělá, jen se podivíte, jak je to možné? Jak ho to jen vůbec mohlo napadnout? Kreativita se nevztahuje totiž pouze na umělecké nadání, ale i na jiné životní dovednosti. Kreativci nechybí zvídavost, představivost, vytrvalost, spolupráce a disciplinovanost.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography/FreeDigitalPhotos.net