Kreativní dekorace z věcí, které běžně používáme

Každý den používáme nespočet věcí, které se dají využít i jiným, daleko kreativnějším způsobem. Mnoho z nás si život bez soli, vatových tyčinek, zavařovacích sklenic a jiných nezbytností ani neumí představit. O jejich kreativním a tvořivém využití ale většina nemá ani to sebemenší tušení.

Zatímco tvořivější lidé s kreativními dušičkami v každé z těchto každodenních pomůcek vidí i příjemné a originální zpestření, kterým si můžou oživit své bydlení poměrně snadným a hlavně levným způsobem.

Vatové tyčinky nejen jako čistící prostředek

O využití klasických vatových tyčinek ví snad každý z nás. Používáme je především pro bezbolestné a rychlé čištění uší. Že vám zrovna tento způsob užití nepřipadá příliš kreativní natož lákavý? Možná! Zkuste se ale na tento výrobek podívat z té světlejší stránky. Za pomoci vatových tyčinek si doslova „za kačku“ pořídíte originální dekoraci, která zaručeně zaujme pozornost vašich návštěv.

Potřebujete:

 • polystyrenovou kouli
 • vatové tyčinky
 • nůžky
 • lepidlo
 • barvivo

 Postup:

Vatové tyčinky nastříháte do požadované délky, následně je budete zapichovat do polystyrenové koule. Tyčinky by měly samovolně držet, v opačném případě, když by se stalo, že by vám tyčinky z koule vypadávaly, můžete použít malé množství lepidla. Jakmile budete mít kouli doslova posetou vatovými tyčinkami, naředíte si potravinářské barvivo požadované barvy (z vlastní zkušenosti mohu doporučit i klasické vodové či temperové barvy – stačí v nich párkrát smočit štětec, následně ho smíchat s vodou a máte to samé, aniž byste museli kupovat potravinářské barvivo) a budete do něj namáčet konce tyčinek. Necháte uschnout, mezitím si na špejli namotáte barevný papír (nebo stačí špejli pomalovat například zelenou temperkou) a finální kouli na špejli napíchnete.

Sůl nejen jako dochucovadlo jídla

Dekorace
Sůl je nad zlato, praví se v pohádce a ani my si dnešní život alespoň bez špetky soli neumíme představit. Díky soli je naše jídlo chutnější, ale umíte si představit, že byste se solí měli něco vytvořit?

Potřebujete:

 • sůl
 • nějakou lahvičku (například dózičku na koření)
 • pastelové křídy
 • papír či podložku

Postup:

Potřebné, avšak ne příliš velké, množství soli si vysypte na čistý papír či podložku – záleží, co máte po ruce. Vezměte pastel požadované barvy a sůl s ní obarvěte. Mě se výborně osvědčila technika, kdy pastelem několikrát přejedu po papíře a poté prstem sůl „roztírám“ po pomalované ploše. Obě techniky fungují stejně, záleží jen na vás, jakou si zvolíte. Až sůl dosáhne požadovaného odstínu, vysypte jí za pomocí papíru do nádobky. Takto postupujte až do té doby, než budete mít nádobu plnou. Sůl můžete libovolně vrstvit, tvarovat pomocí špejle – podle toho, jak chcete aby výsledný výrobek vypadal.

Knoflíky nejen na zapínání

Dekorace

S knoflíky se setkáváme úplně každý den – máme je na kalhotách, mikinách, svetrech, tričkách – zkrátka všude. Zamysleli jste se ale někdy nad jiným využití knoflíků, které by osvěžilo vaše bydlení a dodalo mu nádech kreativity? Ne? No tak to tedy zkuste!

Potřebujete:

 • knoflíky (nejrůznějších tvarů, barev, velikostí)
 • jehlu a nit
 • klobouček z lampy

Postup:

Postup při výrobě tohoto originálního kousku, který příjemně rozveselí vaší místnost, je zcela jednoduchý. Stačí mít po ruce dostatečné množství knoflíků a knoflíčků a práce může začít. Princip spočívá v přišívání knoflíků na klobouček. Ve finále získáte nejen originální prvek, lampička vám díky přišitým knoflíkům bude i vesele házet stíny po zdi.

Možná jste si až doteď mysleli, že věci, které jsou určené pro každodenní používání, nelze využít i k zábavnějším, veselejším a kreativnějším věcem. Tento článek vás ale (možná) dokázal přesvědčit o opaku.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]