Lahodné kysané zelí: Do pár dnů se můžete těšit na pochoutku, která se ihned stane hitem

Kysané zelí

Kysané zelí je alternativou toho nakládaného, zachovává si ale svoji jedinečnou chuť a obsah vitamínů. Oproti zelí nakládanému je dokonce zdravější.

Zelí, které se fermentuje ve své vlastní šťávě, je jedinečné tím, že si zachovává nejen svoji skvělou chuť, ale také obsahuje velké množství vitamínů. Takto uskladněná potravina nám dokáže snadno pomoci při problémech s trávením, ale pozitivně působí také na náš krevní obraz a lymfatický oběh. Konzumovat by se ale mělo s mírou, nadměrná konzumace zelí má na naše tělo naopak negativní dopad.

Ingredience potřebné na přípravu kysaného zelí:

  • 3 hlávky zelí
  • 200 gramů brusinek
  • 2 kilogramy jablek
  • sůl (dle množství zelí, na 1 kilogram zelí – ½ polévkové lžíce soli)
  • 2 polévkové lžíce soli
  • 2 polévkové lžíce cukru

Kysané zelí

Nakrájíme zelí a omyjeme velké sklenice

Nejprve si připravíme hlavní surovinu celého pokrmu, kterou je zelí. To si omyjeme a z každé hlávky odstraníme nejen vrchní listy, ale také nevzhledné a méně chutné stonky. Jednu hlávku zelí si nakrájíme najemno a umístíme do misky. Do misky k zelí postupně přidáme lžičku cukru, lžičky kmínu a ½ lžíce soli. Vše důkladně promícháme.

Tyto plněné zelné listy jsem vyzkoušela bez větších očekávání. K mému údivu si je ihned zamilovaly i děti

Postupně plníme připravené sklenice

K ruce si vezmeme omyté zavařovací sklenice a postupně je naplňujeme zelím. Zelí do sklenic umisťujeme natěsno, ideálně s použitím síly tak, aby zde byl minimální prostor pro vzduch. Druhou hlávku zelí nakrájíme opět najemno a v misce smícháme s brusinkami, přidáme ještě krupicový cukr a sůl. Opět pořádně promícháme. Tímto zelím naplníme druhou sklenici, stejným způsobem jako tu první.

Kysané zelí ve sklenicích

Třetí hlávku necháme zkvasit

Poslední hlávku zelí opět nakrájíme, smícháme ji se solí a cukrem. Sklenice plníme zelím tak, že vždy umístíme tenkou vrstvu, kterou pokryjeme na plátky nakrájenými jablky. Sklenice opatříme víčky, do kterých uděláme otvory. Každých 12 hodin tyto otvory využijme k tomu, abychom zelí propíchaly pomocí špejle, díky tomu dojde k uvolnění plynů, které zde fermentací vznikají. Zelí je ke konzumaci připraveno zhruba za 8 dní.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*