Akácie jsou květiny velice aromatické a v České republice jsou známé i pod názvem kapinice. Jejich kvítky jsou velice drobné a bývají barvy bílé, či žluté. Tato rostlina roste ve formě keře, stromu, nebo liány. Největší výskyt je zaznamenán v Austrálii. Jejich využitelnost v různých oblastech je nezměrná. Některé druhy akácie se pěstují pouze jako okrasné květiny, z jiných se zase těží dřevo. Využití má akácie rovněž v kulinářském světě. Jistý druh akácie má kyselé plody, které se používají hlavně na Filipínách.
Také je tato rostlina již po dlouhá staletí využívaná v lidovém léčitelství, dokáže totiž s naším zdravím udělat zázraky. Může podpořit léčbu řady onemocnění, pomůže při poruchách trávení, hojení ran a také má analgetický účinek, je proto vhodná na jakékoliv druhy bolestí. Akácie obsahují glykosidy, taniny, flavonoidy a éterické oleje.
Zázračný čaj z akácie
Odvar z akácie dokáže také pomoci v těchto případech:
- Na gastritidy a žaludeční vředy: působí analgeticky a antispasmolyticky. Čaj z akácie je také velice uklidňující a zmírňuje stres, který může vředy vyvolávat.
- Při onemocnění dýchacího ústrojí: podporuje především vykašlávání
- Na depresivní stavy, či nespavost: akácie působí i sedativně a celkově zklidní organismus
- Při migrénách: odvar z akácie slazený medem zase pomůže výborně proti migrénám i slabším bolestem hlavy.
Jak připravit čaj z akácie
Čaj připravíte tak, že květy akácie (čerstvé, nebo sušené) rozdrtíte, přidáte i další bylinky, jako například sušené maliny, lékořici, moruši a heřmánek a zalijete horkou vodou, necháte louhovat, procedíte a popíjíte. Výborně vás zklidní. Čaj s akácií se doporučuje také u žen, které mívají problémy v období před menstruací (časté změny nálad).
Čajové směsi lze zakoupit sušené v čajovnách, nebo speciálních obchůdkách. V těch si můžete zakoupit i jednotlivé sušené bylinky a podle chuti si je namíchat. Nezapomeňte však na správné uchovávání sušených bylinek a čajů.
Umístěte je nejlépe do porcelánových či skleněných nádob a pečlivě zavřete, aby se k rostlinám nedostala vlhkost. Obecně nesmí žádné bylinky přijít do kontaktu s kovovým materiálem, jelikož se tím snižuje jejich účinek. Proto se vyhněte skladování v plechovkách.
Akácie je vhodná i k aromaterapii
Akácii je možné použít i k provonění a pročistění různých místností. Aromaterapie touto rostlinou působí jako antiseptikum, antidepresivum a také afrodiziakum. Především pak v kombinaci s jasmínem je vůně velice příjemná a intenzivní a připomíná kadidlo.
Inhalace vody s akáciovým olejem se doporučuje také ženám v klimakteriu, které bojují s návaly horka. Výborná je tato květina i pro revmatiky. Namíchat a vyrobit si můžete vlastní směs ze sušených bylinek, nebo je možné již hotové éterické a esenciální oleje zakoupit ve specializovaných obchodech.
Fotografie: