Leukémie patří k obávaným strašákům. Většinou se objeví nenadále a představuje pro pacienty velký šok. Ve skutečnosti nám ale tělo dává najevo, že se něco děje, už celé měsíce předtím, než začneme mít skutečně vážné obtíže. Stačí tedy sledovat signály vašeho těla a včas reagovat, může vám to zachránit život.
Leukémie je druh rakoviny, která začíná v krevních kmenových buňkách a je charakterizována vývojem maligních buněk v kostní dřeni. Toto onemocnění se může vyvinout v jakémkoli věku, ale je častější u dětí a dospívajících nebo osob nad 60 let věku.
Jedná se o formu rakoviny krve, která se vyznačuje množením mladých buněk v kostní dřeni a krvi. Tyto buňky přispívají k tvorbě normálních červených krvinek, krevních destiček a bílých krvinek a zajišťují transport kyslíku, koagulaci a obranu těla před patogeny. Jenže ve stádiu nezralosti tyto buňky tyto funkce nevykonávají, ale brání ve vytváření normálních a funkčních krevních buněk.
Existují dva základní typy leukemie:
Akutní leukemie
Akutní leukémie se objevuje náhle, aniž by měla nějaké varovné příznaky. Vede k rychlému zhoršení celkového stavu a vyžaduje se bezodkladná hospitalizaci pacientů.
Redukce červených krvinek vyvolává tyto varovné příznaky:
- Bledost
- Dušnost
- Únava
- Zvýšená srdeční frekvence
- Dále se mohou vyskytovat tyto příznaky:
- Krvácení z dásní nebo nosu
- Hematomy (modřiny)
K potvrzení diagnózy akutní leukémie je nutné provedení řady specializovaných vyšetření. Pokud výsledky analýzy ukazují, že kostní dřeň obsahuje více než 20 % abnormálních nezralých buněk, bude nutné provést další laboratorní testy.
Chronická leukémie
Chronická leukémie se častěji vyskytuje u dospělých, ale příznaky se objevují později a méně nápadně. Tento druh leukémie je často detekován náhodně během krevního testu. Příznaky se objevují postupně a mnoho lidí uvádí, že se cítí dobře a nemají žádné patrné zdravotní obtíže.
Toto onemocnění postupuje pomalu a ve většině případů zůstává bez příznaků, zejména během prvních měsíců, nebo dokonce prvních let. Je však dobré sledovat tyto drobné projevy:
- Únava
- Horečka
- Ztráta chuti k jídlu
- Dušnost
- Slabost
- Závrať
- Modřiny
- Zvětšené lymfatické uzliny
- Vizuální poruchy
Předcházejte riziku vhodnou prevencí
Je možné předcházet leukemii nebo alespoň snížit možné rizikové faktory. Co lékaři doporučují?
- Přestaňte kouřit. Cigarety obsahují nejméně 3 500 látek škodlivých pro zdraví.
- Chraňte se před sluncem a vždy používejte spolehlivé ochranné faktory.
- Zhubněte, pokud trpíte nadváhou.
- Dopřejte si pravidelnou fyzickou aktivitu alespoň 30 minut denně.
- Snižte spotřebu červeného masa a zvyšte spotřebu ovoce, zeleniny a luštěnin.
Šance na záchranu
Leukemie se nejčastěji léčí transplantací kmenových buněk kostní dřeně. Pokud se najde vhodný dárce a transplantace proběhne bez komplikací, je šance na přežití a plnohodnotný život velmi vysoká. Proto je nezbytné nemoc včas odhalit, aby se mohla co nejdříve léčit.
Zdroj: Healthline