TSS může postihnout ženy v jakémkoliv věku. Jedná se o vážný zdravotní problém, který může mít nedozírné následky

Fotografie: Freepik

Syndrom toxického šoku je vážné infekční onemocnění způsobené zlatým stafylokokem nebo streptokokem, kdy bakterie vstupující do krevního řečiště produkují škodliviny, mimo jiné také toxiny.

Tento syndrom často postihuje ženy a dává se do souvislosti s používáním tamponů. Právě to bylo fatální i pro 19letou Maddie, která zemřela pouhé tři dny po oslavě narozenin.

Fotografie: Freepik

Na pár dní doma po narozeninách

Dawn Massabni se nemohla dočkat až dcera Maddie přijede z univerzity na Floridě domů oslavit 19. narozeniny. V té chvíli ještě netušila, že život Maddie visí na vlásku a zbývá jí několik desítek hodin života. Tragédii nic nenapovídalo a matka byla šťastná, že mohla Maddie přijet domů na oslavu. Dawn plánovala pro dceru parádní oslavu a krásný víkend, však se už rodina po tak dlouhé době nemohla dočkat!

Zdravotní stav Maddie se rychle horšil

Dawn miluje své děti nade vše, proto chtěla připravit pro Maddie dokonalou oslavu, ale po rodinné večeři se dcera necítila dobře a šla si odpočnout do pokoje. Dawn chtěla jen nahlédnout do pokoje po pár hodinách a zjistila, že dcera sotva mluví, špatně artikuluje a vypadá jak ve snu, je bledá. „V tu chvíli jsem nevěděla, zda mě vůbec poznala, okamžitě jsem volala záchranku,“ uvedla Dawn Massabni v televizním pořadu Good Morning, America.

Resuscitace bez výsledku

Stav mladé dívky se dramaticky zhoršoval, i přes rychlý příjezd záchranné služby, ještě před převozem do nemocnice totiž prodělala Maddie infarkt. Během příjmu se ji snažili lékaři resuscitovat, bohužel však nebyli úspěšní. Dívka zemřela jen tři dny po svých 19. narozeninách. Proč musela tak mladá zemřít, co bylo příčinou rychlého skonu? Matku i bratra George smrt Maddie zdrtila, byli na ni a její úspěchy všichni moc pyšní.

Maddie zemřela na syndrom toxického šoku

Až po několika dnech po smrti Maddie se rodila dozvěděla, že v době smrti měla dívka menstruaci a používala tampony. To se jí stalo osudné, protože zemřela na vzácný syndrom toxického šoku, který však může být v některých případech fatální. Právě jako v případě Maddy Massabni.

Co je syndrom toxického šoku (TSS)?

Podle odborníků se syndrom toxického šoku vyskytuje ve více než polovině všech případů u menstruujících žen nebo v době těsně po menstruaci a vždy je na vině používání tamponů. Jak uvedli po Maddiině smrti zástupci organizace porodníků a gynekologů v pořadu Good Morning, America, příliš dlouhé absorpční tampony ponechané několik hodin ve vagině jsou nejrizikovějším faktorem pro TSS. Vyloučené toxiny stafylokoků nebo streptokoků totiž vyvolávají v těle silnou imunitní odpověď a následnou reakci v podobě šoku s poškozením vnitřních orgánů, což může skončit amputací prstů, končetin nebo dokonce, jako v případě této dívky, smrtí.

Dawn se zapojila do kampaně Don’t Shock Me

Po smrti dcery se rozhodla její matka Dawn zapojit do kampaně pro zvýšení povědomí o syndromu toxického šoku, který může stát životy dalších mladých dívek. Současně má kampaň za cíl vzdělávat ohledně hygieny a správného používání tamponů v době menstruace. Nadto se Dawn pokouší s národními úřady vyvolat diskuzi o nových předpisech pro výrobce tamponů, aby byla zajištěna maximální bezpečnost jejich uživatelkám. „Smrt Maddie byla zbytečná, žádná další rodina nesmí přijít tímto způsobem o svou dceru!“ dodává odhodlaně Dawn Massabni.

Zdroj: Goodmorningamerica

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]