Lidé s krevní skupinou 0 jsou nazýváni výjimečnými. Důvody, proč tomu tak je, moc lidí nezná

Fotografie: Pixabay

Lidé s krevní skupinou typu 0 jsou opravdu výjimeční a v poslední době rapidně stoupá zájem o jejich dárcovství krve, říká lékařka Megan Soliman.

 Ať už se jedná o krevní skupinu A, B nebo 0, vědecký výzkum odhalil, že každá z nich ovlivňuje osobnost a charakter každého jedince úplně jiným způsobem. Ti, kteří však mají krevní skupinu typu 0, jsou nejvyhledávanějšími. Je to především proto, že díky absenci antigenů v červených krvinkách jsou univerzálními dárci. Podívejte se ale, co vše dalšího tvoří tyto jedince tak výjimečnými.

Co je to krevní skupina?

Krev se skládá z plazmy, ve které jsou tři typy krvinek: bílé krvinky, červené krvinky a krevní destičky. Krevní skupina člověka se liší podle přítomnosti nebo nepřítomnosti antigenů (bílkovin a cukrů) na povrchu červených krvinek v krvi. Existují tři typy antigenů (A, B a AB), které rozlišují čtyři různé krevní skupiny. Skupina 0 je však definována nulou proto, že jako jediná vykazuje absenci veškerých antigenů.

Fotografie: Freepik

Je důležité znát rozdíly v krvi, protože v ní jsou přirozeně protilátky (tzv. aglutininy), které se staví proti antigenům v těle. To znamená, že osoba, která patří do skupiny A, má protilátky proti antigenu skupiny B a AB. Proto není možné transfundovat osobě skupiny A krev skupiny B nebo AB. To by totiž vedlo k destrukci červených krvinek (tzv. hemolýze). Jelikož však skupina typu 0 neobsahuje žádné antigeny, je pro dárcovství krve preferována nejvíce.

Fotografie: Pexels

Genetické vlastnosti krevní skupiny 0

Výsledky několika studií ukázaly, že u lidí s krevní skupinou 0 je menší riziko výskytu některých nemocí, jako například infarkt či cukrovka. Je to především proto, že skupina 0 nemá gen Adams-7, který může zvyšovat riziko srdečních onemocnění.

Vědci také zkoumali více než 82 000 žen po dobu téměř 18 let a zjistili, že existuje možná souvislost mezi krevní skupinou a rizikem cukrovky 2. typu. Kromě toho je u těchto lidí také nižší pravděpodobnost vzniku vředů nebo poruch štítné žlázy.

Fotografie: Freepik

V důsledku toho pak měli tyto ženy delší průměrnou délku života ty ostatní. Další zvláštností krevní skupiny typu 0 je, že ji lze transfundovat lidem všech ostatních skupin (A, B a AB). Je to proto, že tato krev nenese antigeny A ani B na červených krvinkách. Jedinci s touto skupinou tak mohou darovat červené krvinky komukoli, včetně dalšího univerzálního dárce. Na rozdíl však od ostatních skupin, které mohou přijímat jakýkoliv typ krve, nemohou tito lidé dostat transfuzi krve jiné skupiny než také typu 0.

Osobnostní rysy krevní skupiny 0

Podle několika pozorování mají lidé s krevní skupinou 0 prokázaný smysl pro vedení a proaktivitu. Jsou také plní energie a dokáží se velmi dobře soustředit na to, co zrovna dělají. Pokud člověk s krví této skupiny naváže přátelský nebo milostný vztah, bude v něm vždy věrný a udělá vše pro to, aby poskytl podporu a povzbuzení svým blízkým. Další vlastností lidí s krevní skupinou typu 0 je dochvilnost, iniciativa a perfekcionismus.

Zdroj: Healthline