„Nikdy nepřestaneš být mámou“, říká 98letá žena, které se přestěhovala do domova důchodů, aby se starala o svého 80letého syna

Fotografie: Depositphotos

Maminky budou svoje děti vždy milovat a bez ohledu na jejich věk se o ně budou chtít co nejlépe postarat. Tato žena to zvládla i v 98 letech.

Říká se, že pouto, které spojuje matku s dítětem, začíná prvním okamžikem, co matka své dítě poprvé uvidí. Ve skutečnosti ale vzniká už v tu dobu, kdy je miminko v břichu ženy. K mateřskému poutu mezi ženou a jejím dítětem může dojít i v případech adopce. Tento vztah se může leckdy rozvinout postupně a jeho vývoj trvá hodiny, dokonce dny nebo měsíce.

Péče i ve vysokém věku

80letý Tom potřeboval péči, a tak se musel přestěhovat do pečovatelského domu v Liverpoolu. Jeho matka, které v té době bylo už 98 let, se okamžitě rozhodla, že se odstěhuje k němu, aby mu mohla dopřát potřebnou pomoc. Ada měla se svým manželem čtyři děti. Když nejmladší z nich zemřelo, rozhodl se Tom, že se neožení a zůstane se svou matkou ve Wavertree.

Od té doby byli stále spolu a byla z nich nerozlučná dvojka. Každý večer Ada chodí za Tomem do pokoje, aby mu popřála dobrou noc, a každé ráno ho přijde pozdravit. Když jde ke kadeřníkovi, Tom chce vědět, kdy se vrátí. Adina vnučka Debi Higham a další členové rodiny Toma a Adu pravidelně navštěvují a říkají, že jsou rádi, že mají jeden druhého.

Matka by pro své dítě udělala cokoliv

Philip Daniels, ředitel domova důchodců, řekl, že vztah těchto dvou ho nikdy nepřestane dojímat. Je velmi vzácné, když se v pečovatelském domě sejde jak maminka, tak její dítě. Proto chtějí udělat co nejvíce pro to, aby jejich pobyt byl co nejpohodovější. Především všichni obdivují odhodlanost Ady, která se chce nadále o Toma starat, i přes svůj vysoký věk.

Jak vzniká vztah mezi matkou a dítětem

Jakmile se těhotenství ženy chýlí ke konci, tělo vylučuje významné hladiny oxytocinu, který bude velmi rozhodující ve vztahu, jenž bude mít se svým dítětem. Když žena ucítí, že se dítě každou chvilku narodí, začne její mozek tento hormon okamžitě uvolňovat. Vaše tělo je proto dokonale naprogramováno na vazbu s vaším dítětem. Každopádně se může stát, že má žena komplikované těhotenství nebo porod, což její vztah s dítětem může ovlivnit.

Zdroj: Independent

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]