Matka zuří a sdílí příběh svého 5letého syna, který byl vyhozen z fotbalového klubu. Trenér suše řekl, že „nebyl dost dobrý“

Fotografie: iStock

Sportem ku zdraví. Staré heslo, které by měla generace počítačových dětí oprášit. Co když, do přirozené dětské touhy po pohybu a sportování, zasahují dospělí svými představami.

Představte si, že vaše dítě miluje nějaký sport, ale v podstatě se mu nemůže věnovat, protože někdo z dospělých usoudí, že na to není dost dobrý. Každý empatický rodič si umí představit, jaké zklamání to pro tak malé dítě musí být. Není se tedy co divit, že naštvaná maminka si nenechala příběh svého syna pro sebe. Je dětský sport ještě vůbec hra?

Vaše dítě to bohužel nezvládlo

Lindsey Toyne, maminka pětiletého Archieho z Velké Británie, se svěřila se zkušeností s místní fotbalovou školou. Archie miluje fotbal, byl tedy nadšený, když ho maminka loni v létě přihlásila do týdenní fotbalové školy. Brzy však čelila opravdu nepříjemné zprávě, která jí byla od vedení klubu písemně doručena.

Stálo v ni: „Děkujeme za účast. Jak víte, posuzovali jsme děti, abychom viděli, kdo bude tvořit tým pro příští sezónu. Vaše dítě to bohužel nezvládlo. Pokud máte nějaké dotazy, kontaktujte prosím klub.“ Archie a další dva chlapci byli ze školy vyloučeni, protože údajně nebyli dost dobří. A to znamenalo, že se nebudou moct připojit do fotbalového klubu v podzimní sezóně.

Fotografie: Freepik

Měli omezenou kapacitu

V podstatě tak byli odstřiženi od možnosti s fotbalem vůbec začít. Matčino rozhořčení je zcela pochopitelné, ona musela synovi sdělit tuto bolestnou zprávu. Dívat se zklamanému dítěti do uslzených očí, opravdu není nic příjemného. Archie navíc není žádné postižené dítě, je to naprosto zdravý a šikovný kluk.

Bohužel místní klub má jen dvě třídy po deseti dětech a tak někdo musel z kola ven. Když deník, který o události psal, konfrontoval vedení klubu FC Deeping Rangers, to se vyjádřilo s lítostí. Chápou, že děti jsou zklamané, ale oni mají omezenou kapacitu. To ale Archieho matka nechápe, přece by mohli nabrat více dětí a při zápasech se spravedlivě střídat.

Je to radost nebo tlak na výkon?

V době, kdy dnešní generace dětí vysedává především u počítačů, je podpora sportu ještě větší nutností, než kdy dříve. Pokud se už v pěti letech dítěte rozhoduje, jestli se bude moci věnovat oblíbenému sportu, podle talentu, tak je něco hodně špatně. Celý přístup jen podporuje soutěživost a tlak na výkon už v takto nízkém věku.

Vždyť jsou děti pod tlakem už kvůli výsledkům ve škole, tak proč na ně vyvíjet tlak i ve volném čase? Neměl by být sport u takto malých dětí především radostí a zábavou? Trenéři si nejspíše neuvědomují, že právě tento přístup může odradit i talentované děti. Možná budou fotbal opouštět, ne proto, že by je nebavil, ale kvůli nátlaku trenérů a bohužel i mnohých rodičů.

Zdroj: Mirror