Recept na vychvalovanou jantarově oranžovou meruňkovou marmeládu! Děti se budou oblizovat za ušima ještě druhý den

Meruňky jsou oblíbeným sezónním ovocem, které si obvykle spojujeme s létem. Jsou výborné zasyrova, hodí se do knedlíků i na výrobu chutné džemu.

Kdo by neměl rád ke snídani rohlík namazaný meruňkovým džemem, který patří k delikatesám? Většinou se kupuje v obchodě již hotový, ale lze ho také připravit doma. V tomto případě získáte 100% meruňkový džem bez jiných příměsí, které běžně bývají v kupovaných produktech. Docílit zlaté barvy lze použitím jednoduchých pravidel.

Co všechno meruňky obsahují

Původní domovinou meruněk je Čína, odkud se rozšířily dále do světa. Stromy meruňky jsou háklivé na zimu, k dobrému růstu a úrodě potřebují mít teplá stanoviště. Proto se jim v tuzemsku daří zejména na Moravě. Meruňky obsahují vysoké množství draslíku, fosforu, hořčíku i vápníku, z vitamínů je to pak C, na které jsou bohaté. Z větší části jsou plody tvořené vodou a cukry.

Co budete potřebovat k přípravě meruňkového džemu

Na uvaření džemu z meruněk je ideální mít k dispozici vlastní úrodu. Z ní je pak třeba vybrat zralé a neporušené plody. Náš recept počítá s 1 kilogramem meruněk a 600 až 800 g pískového cukru. Když budete mít meruněk více, je podle jejich množství třeba přidat odpovídající množství cukru.

Jak se meruňkový džem připravuje

  • Připravte si větší kastrol, v němž budete džem vařit. Na jeho dno nalijte trochu vody, aby pokrývala dno, a přidejte do ní asi 2 až 3 lžíce cukru. Tímto bude zajištěné, že se meruňky při vaření nepřilepí na nádobí.
  • Meruňky opláchněte a vypeckujte. Polovinu množství ovoce dejte do kastrolu a zasypte ji cukrem. Na ni dejte druhou polovinu meruněk.
  • Zahřívat meruňky je třeba pomalým plamenem, aby se nepřipálily. Cukr by se měl postupně rozpouštět a tvořit sirup. Jakmile se cukr celý rozpustí, dejte kastrol s meruňkami pryč z tepla a nechte ho pár hodin odpočívat. Džemem nemíchejte.

  • Pak vrátíte kastrol zpátky na sporák a při nízké teplotě přivedete džem opět k varu. Když se objeví první bublinky, odstraní se opět kastrol z tepla a nechá se stát asi 10 hodin. Nemíchejte jím.
  • Po uplynutí této lhůty vrátíte kastrol zpátky na plamen a budete opět pomalu zahřívat k varu. Nyní také přišla řada na přípravu zavařovacích sklenic, které je nutné omýt a sterilizovat. Pak do nich nalijete připravený džem, uzavřete je a otočíte dnem vzhůru.
  • Džem se skladuje na chladném a tmavém místě.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*