Mrtvice nikdy nepřichází neohlášená. Upozorní vás na ni několik příznaků

Fotografie: Shutterstock

Mrtvice je proslulá tím, že každoročně zabije desítky tisíc lidí. Po srdečních problémech a rakovině je to třetí nejčastější příčina úmrtí u nás. Každý den se cévní mozková příhoda vyskytne u více než 220 lidí, což znamená, že dříve či později může dojít i na vás nebo na někoho z vašeho blízkého okolí. Tuto diagnózu se proto nevyplácí podceňovat a je dobré vědět, co od ní čekat a jak jí předcházet.

Jak mrtvice vzniká

Cévní mozková příhoda může nastat kdykoli v průběhu každodenních činností. Tato dysfunkce mozku nastává v důsledku abnormalit krevního oběhu. Zjednodušeně řečeno, mozku se nedostává dostatek kyslíku a dalších nutných živin a dochází k odumírání částí mozkových tkání.

Pokud jde o nejčastější akutní příznaky těchto potíží, většinou se mluví o těchto třech:

  • poruchy řeči (pacient nedokáže mluvit srozumitelně a správně artikulovat)
  • porucha motorické funkce, zejména končetin
  • svalová paralýza, která je nejčastěji viditelná na obličeji, např. pokleslý koutek úst

Pokud ovládáte angličtinu, může vám být dobrým pomocníkem anglická zkratka FAST, která vám pomůže si včas uvědomit vše potřebné a rychle reagovat:

  • FACE – ochrnutí obličeje
  • ARM – necitlivost paže a neschopnost udržet předmět
  • SPEECH – neschopnost komunikace, případně obtížné porozumění řeči pacienta
  • TIME (TEST) – v případě výše uvedených příznaků začínáte bojovat s časem

Čas hraje klíčovou roli. Jakmile se objeví první příznaky mozkové mrtvice, je nutné především rychle jednat. Nevyplatí se na nic čekat, jelikož pak už může být pozdě. Mozek velmi rychle odumírá, a i kdyby se podařilo pacienta zachránit, bude mít doživotní následky a nikdy se už nevrátí do běžného života.

Jak pomoci

Když se objeví příznaky, je nezbytné okamžitě zavolat sanitku. Nezapomeňte pečlivě poslouchat otázky dispečera a postupujte podle jeho pokynů. Čím rychlejší bude vaše reakce, tím větší je šance na záchranu života.

O čem by měl být dispečer informován?

  • Jaké jsou příznaky?
  • Kdo potřebuje pomoc (pohlaví, věk)?
  • Kde se nacházíte?

V případě potřeby můžete pacientovi poskytnou také první pomoc. Pokud by přestal dýchat, je nezbytně nutné zajistit umělé dýchání do příjezdu odborné pomoci. Nikdo na takovou situaci není připravený, ale pokud se budete řídit pokyny dispečera, jistě to zvládnete. Hlavní je zachovat chladnou hlavu a nepanikařit.

Léčba

Pokud bude léčba zahájena do tří hodin, je velká šance, že se pacient plně uzdraví a odejde z nemocnice bez následků. Čím déle ale mozek nemá dostatečný přívod kyslíku, tím menší je šance postiženého, že celou situaci překoná ve zdraví a bez trvalých dopadů na jeho život.

Podle typu mrtvice se volí vhodná léčba. Pokud se jedná o ischemickou cévní mozkovou příhodu, podávají se léky, které se sraženinu snaží rozpustit. Někdy je ale nezbytné, aby pacient podstoupil operaci. V každém případě je běžné, že je pacient minimálně několik dní hospitalizován.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]