Na člověku, který umírá, lze pozorovat několik tělesných změn. Díky těmto projevům se stihnete s milovanou osobou včas rozloučit

Fotografie: Depositphotoso

Před úplným koncem života nastává u člověka několik signálů. Pokud se u dlouhodobě nemocného pacienta objeví, je možné, že se blíží jeho smrt, říká lékařka Carissa Stephens.

V některých případech mohou, ale nemusí nastat symptomy, které značí příchod smrti. Na člověku, který umírá, lze pozorovat několik tělesných změn. Díky nim se lidé stihnou rozloučit s milovaným člověkem, který má již čas na to, aby odešel ze světa. Je potřeba počítat s tím, že se jedná o normální koloběh života a nezačít panikařit.

Zvětšující se bolest

Dlouhodobě nemocný člověk může těsně před smrtí pociťovat silnou bolest, která se stupňuje. V takových případech se nejčastěji jedná o lidi s rakovinou. Nelze však vyloučit, že taková situace nenastane i u člověka, který rakovinu nemá. Pokud se pacient nachází v nemocnici, mohou mu být podávány léky, které utlumí bolest.

Fotografie: Freepik

Dušnost a potíže s dýcháním

Pokud se začne člověk velice dusit, může to být znamení pro rychlou smrt. V případě, že se v daném momentě nachází v nemocnic, pomůže mu nemocniční personál díky podávání kyslíku. Někteří pacienti vydávají chrchlavé a bublavé zvuky. Některým lidem připadá, že když někdo vydává takové zvuky, tak se trápí. Pravdou však je, že se pacienti většinou cítí dobře a tyto zvuky si neuvědomují.

Fotografie: Freepik

Pacient pociťuje úzkosti

Lékaři bývají v mnoha případech svědky toho, že pacient se před smrtí trápí velkou úzkostí. Většinou přichází hned poté, co si člověk uvědomí, že se blíží jeho konec. Je to reakce člověka na situaci, které se obává. V takové situaci může pomoci pouze uklidnění ze strany blízkých nebo pomocí léků.

Odmítání jídla a pití

Umírajícímu člověku dochází energie a nepotřebuje přijímat pití ani vodu. Nikdy v této situaci pacienta nenuťte, aby se napil nebo něco snědl. Mohl by se totiž udusit. Fyzické funkce v těle se postupně utlumují a kvůli tomu tělo nevyžaduje žádný další příjem živin nebo energie. Jedná se o přirozený stav.

Fotografie: Pexels

Velká únava a častý spánek

Nedostatek energie se může objevit již měsíc před smrtí pacienta. Nejčastěji člověk potřebuje o hodně více spánku než doteď, i když nemá větší výdej energie. Důvodem je to, že tělo nemá dostatek energie na plnění potřebných životních funkcí. V některých případech je to v důsledku léků, které jsou pacientovi podávány v nemocnici přesně před koncem života.

Fotografie: Pixabay

Neschopnost ovládat vylučování

U starších lidí bývá časté, že mají problémy s únikem moči, stolice nebo naopak se zácpou. Pokud je člověk těsně před smrtí, jeho tělo již nezvládá ovládat močový měchýř nebo střeva. V případě zácpy se cítí pacient velmi nepohodlně. Příčinou bývají léky podávané proti dušnosti. Je dobré použít medikamenty, které jsou určené na potíže se zácpou.

Zdroj: MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]