Naklíčený česnek nikdy nevyhazujte. Má skvělé využití

Fotografie: iStock

Je obecně známé, že česnek má celu řadu blahodárných vlastností. Primárně je považovaný za přírodní antibiotikum. Dokonale tedy zatočí s jakýmkoliv škodlivým patogenem, který se o vás bude pokoušet. A když jej budete konzumovat preventivně, posílíte si i imunitní systém. Jeho využití v gastronomii je nezměrné. Pokud vám česnekové stroužky vyklíčily, nevěšte hlavu. Můžete tohoto jednoduše využít.

Léčivé vlastnosti česneku

Kromě toho, že česnek působí jako přírodní antibiotikum a posiluje imunitu, má i další skvělé vlastnosti:

  • Ochrání srdce před kardiovaskulárními nemocemi. Česnek totiž obsahuje sloučeniny, které pomáhají zabraňovat tvorbě krevních sraženin. Předcházet jeho konzumací tak můžete infarktu.
  • Působí preventivně i co se týká rizika vzniku cévní mozkové příhody.
  • Pomůže proti otravám z jídla. Pokud jste tedy snědli pokrm, který vám způsobil střevní a žaludeční obtíže, pojídejte česnek. Antioxidanty v něm obsažené mírní průjem, nebo křeče v břiše.
  • Může zabránit rozvoji onkologického onemocnění. Některé výzkumy prokázaly, že pravidelná konzumace česneku může riziko vzniku rakoviny výrazně snížit. Zodpovědné jsou za to opět antioxidační látky.
  • Udrží vás ve formě a zpomalí stárnutí. A posledním benefitem česneku je i to, že se budete po dlouhá léta cítit skvěle. Dejte mu šanci a ani předčasné vrásky vás nepřekvapí, což ocení především dámy.
Fotografie: Pixabay

Jak využít klíčení česneku

Vraťme se však k naklíčeným česnekovým stroužkům. Pakliže zaznamenáte mírný růst zelených výhonků, vezměte si k ruce párátka a z jedné i druhé strany neloupaný česnek napíchněte. Poté jej ponořte do misky s vodou. Měla by být v tekutině jen asi třetina stroužku.

Díky vodě výhonky ještě o několik dní později povyrostou a vy je pak můžete jednoduše ustřihnout a spotřebovat do lahodné pomazánky či česnekové polévky, kterou tak barevně oživíte. Česnek při klíčení postavte na místo, kde je dostatek denního světla. Podobně můžete postupovat i s naklíčenými cibulkami.

Fotografie: Pixabay

Co dělat, aby česnek neklíčil?

Pokud se chcete vyvarovat klíčení česneku ve spíži nebo ve sklepě, musíte mu zajistit optimální podmínky při uskladnění. Klíčení zřejmě podpořila vyšší vlhkost v okolním prostředí. Proto je potřeba ji snížit. Česnekové hlavy je dobré uskladnit buď v mouce, dřevěném popelu, kuchyňské soli, či je můžete namočit do roztaveného parafínu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]